image Buffon rikthen prapraskenën e Botërorit 2006 kur Zidane goditi me kokë Materazzin

Futboll

Buffon rikthen prapraskenën e Botërorit 2006 kur Zidane goditi me kokë Materazzin

news image

Gianluigi Buffon ka dhënë së fundi një intervistë, ku reflektoi mbi goditjen famëkeqe të Zinedine Zidane në finalen e Kupës së Botës, gjërat që ai urren për futbollin dhe skandalet e Juventusit.

Portieri 44-vjeçar italian, i cili ende luan për skuadrën e Serisë B, Parma, ka 18 vjet të karrierës së tij profesionale me Juventusin, ku fitoi një sërë nderimesh të mëdha. Buffon bëri 683 paraqitje në të gjitha garat për Biankonerët, duke i ndihmuar ata të fitojnë 10 Scudetto dhe gjashtë Coppa Italia.

Duke folur për France Football, Buffon fillimisht diskutoi atë që i tha gjyqtarit Horacio Elizondo pas goditjes me kokë të Zidane ndaj Marco Materazzit në finalen e Kupës së Botës 2006.

“Asgjë! Kur pashë se çfarë kishte ndodhur, ia raportova me britma dhe gjeste të mëdha drejtuesit të linjës, spontanisht. Në atë moment prisja gjithçka, por ajo që ndodhi, ishte vërtet befasuese.

Për ne, ishte një shans i madh duke pasur parasysh kthesën që po merrte ndeshja. Zizou ishte në formë të jashtëzakonshme dhe mund të ndryshonte ndeshjen.

Është një ndeshje që ne e luajtëm në mënyrën më të mirë të mundshme, Franca ishte shumë e fortë, ndoshta më e forta, mjafton ta shohësh lojën e tyre. Vetëm një ekip me mentalitetin tonë mund të kishte fituar”, deklaroi Buffon.

/GazetaSinjaliSport/