image Barcelona sërish me probleme financiare, nuk mund t'i regjistrojë dy blerjet më të fundit të cilët nuk janë zyrtarizuar ende
[wp-story id="814678"]

Futboll

Barcelona sërish me probleme financiare, nuk mund t’i regjistrojë dy blerjet më të fundit të cilët nuk janë zyrtarizuar ende

news image

Rindërtimi i planifikuar i Barcelonës gjatë verës pritet të hasë përsëri në probleme pasi thuhet se klubi blaugranas nuk është në gjendje të regjistrojë nënshkrimet me parametra zero, Andreas Christensen dhe Franck Kessie.

Me Barçën që kërkon të nisë një rindërtim veror nën Xavin, ata kanë bërë përpjekje për të lëvizur herët në tregun e transferimeve duke blerë lojtarë me vlera të mira, aty ku ka qenë e mundur.

Megjithatë, për shkak të situatës së tyre aktuale financiare, klubi nuk ka qenë në gjendje të regjistrojë dy lojtarë që do të bashkohen zyrtarisht me transferime të lira.

Sipas Sport, situata financiare në klub do të thotë që nëse LaLiga do të fillonte sot, ata nuk do të mund të regjistronin Kessie dhe Christensen.

Ky zhvillim i fundit vë në pikëpyetje aftësisë e Barcelonës për të qenë të guximshëm në tregun e transferimeve këtë verë.

Thashethemet vazhdojnë të qarkullojnë rreth nënshkrimeve të mundshme të Robert Lewandowski të Bayern Munichut dhe yllit të Leeds, Raphinha, por për momentin ata duket se janë opsione tepër të shtrenjta për klubin.

Klubi u ndikua nga i njëjti problem në janar kur ata donin të regjistronin Ferran Torres pas ardhjes së tij nga Manchester City. Përfundimisht klubi bëri lëvizjet financiare të nevojshme për të regjistruar spanjollin, por të tre rastet dëshmojnë për gjendjen e rëndë financiare të klubit.

“Nuk mund ta regjistrojmë ende Ferran Torresin, huazimi i Philippe Coutinho në Aston Villa nuk mjafton”, kishte deklaruar drejtori sportiv Mateu Alemany në kohën e transferimit të Torres.

Barcelona do të duhet të heqë qafe disa lojtarë, ose duke i shitur ata për një tarifë ose duke i lënë të shkojnë për asgjë për të ruajtur strukturën e pagave, nëse duan të sjellin lojtarë të rinj këtë verë.

Klubi është ende i penguar nga ‘rregullorja një në katër’ e ligës që i lejon ata të shpenzojnë vetëm 1 milion funte për çdo 4 milion që ata kursejnë.

Natyrisht, kufizime të tilla në shpenzimet e tyre nuk janë të favorshme për një klub që dëshiron të rikthehet në krye dhe të sfidojë Real Madridin dhe gjigantët e tjerë evropianë për trofetë më të mëdhenj në futboll.

Sport vazhdon të theksojë se klubi do të jetë në gjendje të arrijë marrëveshje për lojtarë të ndryshëm, ata përdorin Lewandowski si shembull, por është një çështje tjetër që klubi shitës të sanksionojë lëvizjen ndërsa katalanasit nuk kanë para në bankë.

Ndërsa Kessie dhe Christensen presin që marrëveshjet e tyre me Barcelonën të bëhen zyrtarisht, klubi duhet të gjejë mënyra për të fituar dhe kursyer para.

Botimi spanjoll thotë se Barça duhet të shfrytëzojë kthimin e ‘turistëve’ në qytet për të rindërtuar fuqinë e saj financiare.

Kessie dhe Christensen do të shpresojnë që kjo të sigurojë kapitalin e duhur për të përfunduar lëvizjet e tyre.

/GazetaSinjaliSport/