image Aubameyang: Dembele është vëllau im i vogël, shpresoj me gjithë zemër që ai të qëndrojë

Sulmuesi i Barcelonës, Pierre-Emerick Aubameyang beson se Ousmane Dembele do të qëndrojë në klub sezonin e ardhshëm pasi asistet e tij i ndihmuan ata të fitonin 3-1 në La Liga kundër Celta Vigos të martën.

32-vjeçari nga Gaboni shënoi dy gola në ndeshjen në Camp Nou, golin e tij të parë në minutën e 41-të dhe të dytin në minutën e 48-të. Kjo pasi Memphis Depay kishte kaluar në avantazh katalanasit në minutën e 30-të, ndërsa Iago Aspas shënoi një gol për mysafirët në minutën e 50-të.

Pavarësisht se shënoi golin e tij të 11-të në krye të sezonit, ajo që ra në sy të ish-kapitenit të Arsenalit është shfaqja e përgjithshme e Dembeles, i cili shënoi dy gola.

Duke folur pas ndeshjes, Aubameyang shpjegoi pse dëshiron që 24-vjeçari francez të qëndrojë me Blaugrana në Camp Nou për sezonin e ri.

“Ai është vëllai im i vogël. Ne kemi kaluar një kohë të gjatë së bashku që nga dita e parë”, tha Aubameyang, cituar nga Barca Blaugranes. “Kur mbërrita në Dortmund, e njoha pak. Me kalimin e kohës ne kemi ndërtuar këtë marrëdhënie që është si një vëlla.

“E dua shumë dhe kjo është arsyeja pse gjërat shkojnë kaq mirë. Jam i lumtur për të, nuk e di nëse do të qëndrojë apo jo, por shpresoj me gjithë zemër që do të qëndrojë”.

Sa i përket rezultatit të lojës, Aubameyang këmbëngul se duhet të përmirësojë lojën e tij pavarësisht se ka shënuar dy gola.

“Unë mendoj se ne i bëmë gjërat siç duhet. Pjesa e parë ishte pak e komplikuar, e dyta ishte shumë më e mirë”, vazhdoi Aubameyang.

“Mendoj se humbëm shumë topa në pjesën e parë, duhet ta përmirësojmë këtë, unë më shumë se kushdo. Ne do të vazhdojmë të punojmë që të mos e lëmë topin kaq lehtë. Por ne shënuam tre dhe kjo është diçka shumë pozitive”.

Që nga 1 shkurti 2022, sulmuesi afrikan ka kaluar Karim Benzema të Real Madridit (9) si golashënuesi më i mirë i La Ligës në këtë periudhë. Në total, sulmuesi ka shënuar 11 gola në La Liga që kur u bashkua me katalanasit nga Topçinjtë, dhe shënoi me një asistim.

Kjo fitore e la Barcelonën në vendin e dytë në tabelë me 72 pikë nga 36 ndeshje. Ata kanë arritur 21 fitore, nëntë barazime dhe gjashtë herë kanë humbur. Barcelonës i ka mbetur edhe një ndeshje deri në fund të sezonit – kundër Getafe në Coliseum Alfonso Perez të dielën.