image Aguero: Bernardo Silva do të ishte kyç në stilin e lojës që aplikon Xavi - Sinjali

Aguero: Bernardo Silva do të ishte kyç në stilin e lojës që aplikon Xavi

news image

Sergio Aguero beson se është e mundur që Bernardo Silva të kalojë te Barcelona dhe, nëse e bën, ylli portugez do të jetë çelësi i stilit të lojës së Xavi.

Silva ka qenë i lidhur me Barçën në javët e fundit me klubin që po përpiqet të ripërtërihet këtë verë.

Megjithatë, duke u vendosur si lojtar i rregullt në Manchester City dhe me Barçën që tashmë po përpiqet të rrisë financat për nënshkrimet që ka, çdo lëvizje në Camp Nou do të ishte e ndërlikuar.

Ndërsa Aguero është i dyshimtë, ai beson se është e mundur që ish-shoku i tij i skuadrës të ndryshojë klubin.

“Bernardo është një lojtar i madh”, tha ai për Stake. Ai mban topin, sakrifikon, ka cilësi për të asistuar dhe shënuar gola dhe mund të luajë në pozicione të ndryshme. Do të më befasonte nëse City do ta linte të largohej. Ai është një lojtar që kontribuon shumë çdo sezon, por gjithçka është e mundur.

Nëse ai më në fund arrin te Barca, atëherë ai do të jetë dikush që mund të jetë kyç në lojën e posedimit që pëlqen Xavi”.

Aguero nuk ishte i vetmi që foli për të ardhmen e Silvës, pasi vetë njeriu ka thënë se ka ende një marrëdhënie të mirë me drejtuesit e Manchester Cityt.

“Unë gjithmonë kam thënë se jam i lumtur këtu, por nuk e kam idenë se çfarë do të ndodhë”, tha Silva për ESPN. “Ne do të shohim, sinqerisht. Marrëdhënia ime me klubin është shumë e sinqertë. Unë kam qenë i hapur me ta dhe ata e dinë se çfarë dua.

Nëse qëndroj, jam shumë i lumtur dhe gjithmonë do ta respektoj këtë klub dhe do të jap më të mirën time. Nëse jo, është futbolli dhe do të shohim se çfarë do të ndodhë.”

Ai vazhdoi: “Është një klub i madh dhe ata nuk duan lojtarë që nuk janë të lumtur në klub. Ata gjithmonë na thonë të gjithëve se nëse nuk jeni të lumtur, mund të shkoni.

“Sigurisht, ata janë në biznes dhe duan shumën e duhur të parave për të na lënë të shkojmë, por personalisht është një marrëdhënie me klubin që është shumë e respektueshme. Ata kanë qenë gjithmonë të sinqertë me mua dhe unë kam qenë gjithmonë i sinqertë me ta.

Siç thashë, unë gjithmonë do të respektoj marrëdhëniet e mia me Man City, me tifozët, me stafin, me shokët e skuadrës, kështu që çfarëdo që të ndodhë do të ndodhë dhe me siguri, do të ndodhë në një mënyrë shumë të respektueshme”.

Reprezentuesi portugez ka qenë te Man City që nga viti 2017, pasi është bashkuar nga Monaco. Ai ka shënuar 48 gola në 253 paraqitje, ndërsa ka fituar katër tituj të Premier League.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: