image ZYRTARE: Kompany merr drejtimin e skuadrës së njohur angleze

Futboll

ZYRTARE: Kompany merr drejtimin e skuadrës së njohur angleze

news image

Burnley ka emëruar ish-kapitenin e Manchester Cityt, Vincent Kompany si trajner të ri të klubit.

Belgu, 36 vjeç, ishte në krye të Anderlecht për dy vjet përpara se të largohej me pëlqim të përbashkët në maj, duke i çuar ata në vendin e tretë të ligës së lartë belge.

Burnley shkarkoi Sean Dyche në prill dhe e zëvendësoi atë me trajnerin e përkohshëm Mike Jackson, i cili nuk ishte në gjendje të parandalonte rënien nga Premier League.

Jam i emocionuar nga sfida përpara,” tha Kompany.

“Burnley Football Club është një skuadër vërtetë historike angleze dhe është nder të emërohem trajner i ekipit të parë.

“Kam qenë i impresionuar nga vizioni i bordit për klubin që përputhet me vizionin tim dhe mezi pres të luaj rolin tim teksa hyjmë në një sezon të rëndësishëm”, u shpreh Kompany.

Ish-mbrojtësi i Belgjikës, Kompany kaloi 11 vjet te City, ku fitoi 10 trofe të mëdhenj, përfshirë katër tituj të Premier League.

Emërimi i tij vjen mes problemeve financiare të Burnley. Ata morën një hua prej 65 milionë funtesh me kompaninë amerikane të financave MSD Holdings, “një pjesë e konsiderueshme” e së cilës tani duhet të shlyhet pas rënies nga liga.

Burnley nuk ka specifikuar kohëzgjatjen e kontratës së Kompany.

Herën e fundit kur ata u larguan nga Premier League, në 2014-15, Dyche qëndroi në krye dhe i udhëhoqi ata drejt titullit të kampionatit sezonin e ardhshëm.

/GazetaSinjaliSport/