image Muric pranë transferimit te klubi anglez, Kompany bind portierin kosovar

Futboll

Muric pranë transferimit te klubi anglez, Kompany bind portierin kosovar

news image

Portieri i Manchester Cityt, Aro Muric, është duke mbyllur një transferim te Burnley për rreth 3 milionë funte, raporton Daily Mail.

23-vjeçari do të bëhet pjesë e skuadrës së Championship, e cila po kërkon të rikthehet menjëherë në Premier League sezonin e ardhshëm.

Trajneri i ri i Burnleyt, Vincent Kompany, ishte shtytësi kryesor në Muric që zgjodhi Turf Moor përpara palëve të tjera të interesuara për të.

Muric vlerësohet shumë në City – të cilët përfshijnë një opsion blerjeje – dhe prodhoi një sërë paraqitjesh inkurajuese ndërsa fituan Kupën Carabao në 2019.

Një huazim në Nottingham Forest rezultoi një zhgënjim, por kosovari ka rizbuluar formën e tij gjatë periudhave në Evropë.

Muric shkoi te Willem II në Holandë dhe u tregua kyç për skuadrën në qëndrimin në Eredivisie gjatë gjysmës së dytë të sezonit 2020-21.

Ai më pas shijoi sezonin më të mirë të karrierës së tij deri më tani dhe u votua si portieri i sezonit në Turqi ndërsa ishte i huazuar te Adana Demirspor.

/GazetaSinjaliSport/