image Ylli i NBA-së merr shtetësinë franceze

Basketboll

Ylli i NBA-së merr shtetësinë franceze

news image

Ylli i NBA-së, Joel Embiid ka marrë zyrtarisht shtetësinë e tij franceze.

Embiid i lindur në Kamerun ishte një kandidat i fortë MVP gjatë sezonit 2021-22 NBA me Philadelphia 76ers, duke udhëhequr ligën me 30.6 pikë të shënuara për lojë.

Me pasaportën e tij franceze të sapomarrë, mundësia që ai të bashkohet me kombëtaren franceze për Olimpiadën e ardhshme të Parisit në 2024 është më se e sigurt, pasi nuk ka më pengesa ligjore.

Së fundmi, rasti i ish-Sixer Lorenzo Brown, i cili mori nënshtetësinë spanjolle për të përforcuar Spanjën në detyrat e saj të ardhshme në FIBA EuroBasket, rezultoi në kritika nga Unioni i Lojtarëve Spanjoll, si dhe në reagimin e veteranit të Real Madrid, Rudy Fernandez.

Argumenti i të dyja palëve është se ardhja e Brown në kombëtaren spanjolle do të ulë shanset e lojtarëve vendas që të konkurrojnë për kombin.

/GazetaSinjaliSport/