image Valbuena lë anash inatet: Benzema e meriton Topin e Artë

Futboll

Valbuena lë anash inatet: Benzema e meriton Topin e Artë

news image

Mathieu Valbuena ka mbështetur Karim Benzemën për të fituar Topin e Artë të vitit 2022, duke këmbëngulur se ai nuk “mban inat” ndaj yllit të Real Madridit pas skandalit me kasetën seksuale që e pa ish-bashkëlojtarin e tij ndërkombëtar të shpallur fajtor për shantazh.

Kampanja 2021-22 ishte më e mira e Benzemas deri më tani për Madridin, pasi ai shënoi 44 gola në të gjitha garat për të ndihmuar klubin të siguronte një dopietë titujsh, në LaLigë dhe Champions League.

34-vjeçari pritet të fitojë Topin e Artë të parë si rezultat, i cili Valbuena beson se do të ishte një shpërblim i drejtë për sulmuesin, pavarësisht mosmarrëveshjes së tyre ligjore në të kaluarën.

Benzema u shpall fajtor për shantazhimin e Valbuenës gjatë një gjyqi vitin e kaluar, me yllin e Madridit që më pas iu dha një dënim me burgim me kusht dhe një gjobë prej 75,000 euro.

Megjithatë, ish-futbollisti i Francës, Valbuena, i cili tani luan në Greqi me Olympiacos, thotë se mund të lërë mënjanë dallimet personale kur të gjykojë bëmat e Benzemas në fushë.

“Do të ishte e pandershme të thuash se Benzema nuk e meriton Topin e Artë”, tha Valbuena për RMC Sport.

“Po, ai e meriton. Unë mund të flas objektivisht në një nivel sportiv dhe mund ta bëj me kënaqësi. Nuk ka asnjë problem”.

Benzema hoqi dorë nga apelimi i tij kundër vendimit përfundimtar të gjykatës në fillim të këtij muaji, pasi ishte bashkëpunëtor në një komplot kriminal shantazhi që përfshinte një kasetë seksuale ndërsa ishte në detyrë ndërkombëtare me Valbuenën në 2015.

Valbuena tani e konsideron çështjen të mbyllur dhe këmbëngul se nuk ka ndonjë keqardhje të qëndrueshme ndaj kolegut të tij të vjetër.

“Nuk mbaj inat fare dhe kam thënë gjithmonë atë që kam për të thënë”, tha ai. “Ishte një kohë e vështirë, por një kohë nga e cila munda të shërohesha. Tani secili shkon në rrugën e vet“, ka përfunduar francezi.

/GazetaSinjaliSport/