image Mbappe: Real Madridi është makineri e "Topit të Artë", por klubet nuk ju japin këto çmime
[wp-story id="814678"]

Futboll

Mbappe: Real Madridi është makineri e “Topit të Artë”, por klubet nuk ju japin këto çmime

news image

Kylian Mbappe ka shprehur admirimin e tij për Real Madridin, duke i quajtur ata një “makinë për Topa të Artë”.

Mbappe ishte subjekt i spekulimeve intensive të transferimit tek Realit, përpara se të nënshkruante një kontratë të re me PSG deri në vitin 2025, por nuk e ka përjashtuar një kalim të ardhshëm në Bernabeu.

Sulmuesi parisien shënoi 39 gola në 46 ndeshje sezonin e kaluar, duke i dhënë atij një vend në listën e ngushtë për Topin e Artë, ku Karim Benzema është favorit i qartë për ta fituar.

Mbappe tha se ai e konsideronte suksesin e Topit të Artë kur mendonte për të ardhmen e tij dhe se si Real Madrid mund ta ndihmonte atë për ta arritur këtë.

Ai i tha France Football: “Nëse mendoja për Topin e Artë ndërsa vendosa të ardhmen time? Po, sigurisht. Real Madridi është një makinë për Topin e Artë, kjo duhet të njihet. Ka njohuri të vërteta. Por klubet nuk ju japin këto çmime”.

Ai gjithashtu bëri shaka se nëse do të ishte Karim Benzema dhe nuk do ta fitonte çmimin këtë vit, ai do të ndalonte së menduari përgjithmonë për të.

Ai shtoi: “Benzema favorit për Topin e Artë? Natyrisht. Ai është 34 vjeç dhe sapo kishte sezonin e jetës së tij. Ai gjithashtu fitoi Ligën e Kampionëve duke qenë vendimtar. Nëse do të isha Karim, nëse nuk do të fitoja Do të pushoja së menduari përgjithmonë për këtë çmim (qesh).

Mbappe nuk e ka përjashtuar mundësinë e një lëvizjeje te kampionët spanjollë pas skadimit të kontratës së tij të re. “Kurrë, kurrë më”, tha ai për BBC kur u pyet nëse lëvizja e tij e ëndrrave ishte ende e mundur. “Asnjëherë nuk e dini se çfarë mund të ndodhë në të ardhmen.

“Unë heq dorë për të menduar për të ardhmen, mendoj vetëm për të tashmen dhe e tashmja është se kam nënshkruar një kontratë të re edhe për tre vjet me Paris Saint-Germain”.

Në fund të marrëveshjes së tij të re, Mbappe do të jetë vetëm 26 vjeç, duke i lënë një kohë të madhe për të shijuar futbollin e tij diku tjetër, nëse ai vendos ta bëjë këtë.

Sulmuesi pranoi se kishte pasur bisedime me Liverpoolin kur kontrata e tij e mëparshme po skadonte, por asgjë nuk doli prej tyre.

Tridhjetë lojtarë janë nominuar për çmimin këtë vit, ku dy prej tyre janë Benzema dhe Kylian Mbappe.

Megjithatë, fituesi i vitit të kaluar Lionel Messi nuk mori një nominim për herë të parë që nga viti 2005, dhe as shoku i tij i skuadrës Neymar.

/GazetaSinjaliSport/