image Twitter humbet gati gjysmën e të ardhurave nga reklamat që nga marrja e Elon Musk

Aplikacione

Twitter humbet gati gjysmën e të ardhurave nga reklamat që nga marrja e Elon Musk

news image

Twitter ka humbur pothuajse gjysmën e të ardhurave të tij nga reklamat që kur u ble nga Elon Musk për 44 miliardë dollarë (33.6 miliardë £) tetorin e kaluar, ka zbuluar pronari i tij.

Ai tha se kompania nuk kishte parë rritjen e shitjeve që pritej në qershor, por shtoi se korriku ishte “pak më premtues”.

Musk shkarkoi rreth gjysmën e stafit prej 7,500 të Twitter-it kur mori detyrën në vitin 2022 në një përpjekje për të ulur kostot.

Aplikacioni rival Threads tani ka 150 milionë përdorues, sipas disa vlerësimeve.

Lidhja e saj e integruar me Instagramin i jep automatikisht platformës së projektuar Meta akses për dy miliardë përdorues të mundshëm.

Ndërkohë, konkurrenti i saj po përballet me një ngarkesë të rëndë borxhi. Fluksi i parasë mbetet negativ, tha Musk në fundjavë, megjithëse miliarderi nuk vendosi një kornizë kohore për rënien prej 50% të të ardhurave nga reklamat.

Në një postim në Twitter ai tha: “Duhet të arrijmë fluksin pozitiv të parasë përpara se të kemi luksin e ndonjë gjëje tjetër”.

Pas pushimit nga puna të mijëra punonjësve dhe shkurtimit të faturave të shërbimit cloud, Musk tha se Twitter ishte në rrugën e duhur për të rikthyer 3 miliardë dollarë (2.29 miliardë £) të ardhura në 2023, nga 5.1 miliardë dollarë në 2021.

/GazetaSinjali/