image Truss do të bëhet kryeministrja e tretë femër në histori të Britanisë së Madhe
[wp-story id="814678"]

Evropë

Truss do të bëhet kryeministrja e tretë femër në histori të Britanisë së Madhe

news image

Fitorja e Liz Truss në udhëheqjen e konservatorëve do ta bëjë atë të bëhet kryeministrja e tretë femër britanike në histori.

Të gjitha kryeministret femra deri më tani kanë qenë konservatore, dy të parat janë Margaret Thatcher dhe Theresa May, përcjell Sinjali.

Thatcher u zgjodh deputete për Finchley në 1959 dhe u bë sekretare e arsimit pasi konservatorët fituan zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1970.

Thatcher u bë kryeministrja e parë femër në maj 1979, duke fituar një shumicë prej 44 vendesh. Pas luftës së Falklands, gjatë së cilës Thatcher fitoi pseudonimin e saj “Zonja e Hekurt”, ajo pati fitoren e dytë në zgjedhjet e përgjithshme, duke e rritur shumicën e saj në 144 vende.

Ajo fitoi zgjedhjet e saj të treta të përgjithshme, me një shumicë prej 101 vendesh, në qershor 1987. Thatcher dha dorëheqjen si kryeministre në 1990 pasi humbi mbështetjen e partisë së saj për futjen e “taksës së votimit” të papëlqyer gjerësisht dhe për dallimet në politikën e Komunitetit Ekonomik Evropian.

Theresa May u zgjodh deputete për Maidenhead në 1997 dhe u bë kryeministre në 2016, pas David Cameron, pasi shërbeu si sekretare e Brendshme për gjashtë vjet.

Ajo nuk arriti të fitonte një shumicë të përgjithshme në zgjedhjet e përgjithshme të 2017-ës – pasi thirri zgjedhjet në përpjekje për të forcuar dorën e saj në bisedimet me BE-në për Brexit-in – por qëndroi si kryeministre.

May dha dorëheqjen si udhëheqëse e konservatorëve më 7 qershor 2019 dhe vazhdoi të shërbejë si kryeministre derisa Boris Johnson u zgjodh dhe pasardhësi i saj. Brexit dominoi kohën e saj në numrin 10.

/GazetaSinjali/