image Dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, arrestohen 3 shtetas bullgarë në Britani

Botë

Dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, arrestohen 3 shtetas bullgarë në Britani

news image

Tre spiunë të dyshuar se kanë spiunuar për Rusinë janë arrestuar në Mbretërinë e Bashkuar. Të pandehurit janë të gjithë shtetas bullgarë, të cilët dyshohet se punonin për shërbimet ruse të sigurisë dhe për posedim të dokumenteve të rreme.

Dokumentet përfshijnë pasaporta, karta identiteti dhe dokumente të tjera për Mbretërinë e Bashkuar, Bullgari, Francë, Itali, Spanjë, Kroaci, Slloveni, Greqi dhe Republikën Çeke.

Ata jetonin prej vitesh në Mbretërinë e Bashkuar, duke punuar në punë të ndryshme dhe duke jetuar në një sërë pronash periferike.

Tre të pandehurit do të dalin në gjyq në Old Bailey në Londër në janar. Ata ende nuk i kanë pranuar akuzat.

/GazetaSinjali/