image Tottenham arrin marrëveshje me yllin e Serie A
[wp-story id="814678"]

Futboll

Tottenham arrin marrëveshje me yllin e Serie A

news image

Destiny Udogie thuhet se ka rënë dakord për një kontratë në parim me Tottenhamin përpara një transferimi nga Udinese javën e ardhshme.

Mbrojtësi italian 19-vjeçar u bë i njohur sezonin e kaluar pas një sezoni debutues tepër mbresëlënës me Udinese, ku shënoi pesë gola dhe dha tre asistime në 35 paraqitje në Serie A. Paraqitjet e mira të Udogie shpejt e bën atë të tërheqë vëmendjen e Spurs, të cilët tani po punojnë për të finalizuar një marrëveshje me Udinese.

Siç raportohet nga Fabrizio Romano, Udogie ka rënë plotësisht dakord me kushtet e një kontrate me Tottenhamin, e cila do të jetë një marrëveshje pesëvjeçare. Transferimi i tij në Londrën e Veriut pritet të përfundojë në një moment javën e ardhshme, kur ai do t’i nënshtrohet testeve mjekësore përpara se të vendosë stilolapsin në letër.

Indikacionet aktuale sugjerojnë se Fabio Paratici dhe Antonio Conte e konsiderojnë Udogie si një lojtar për të ardhmen, kështu që mund të huazohet përsëri në Udinese për sezonin e ardhshëm 2022-23, duke e lejuar atë të vazhdojë zhvillimin e tij me minuta të qëndrueshme në Serie A.

Tottenham thuhet se do të paguajë rreth 20 milionë euro plus 6 milionë euro shtesë për mbrojtësin e majtë 19-vjeçar italian.

/GazetaSinjaliSport/