image Tottenham në “kaos”, FIFA dënon rëndë Paraticin dhe prish planet e klubit

Futboll

Tottenham në “kaos”, FIFA dënon rëndë Paraticin dhe prish planet e klubit

news image

Fabio Paratici do të duhet të largohet nga puna e tij si drejtor menaxhues nga Tottenham pasi FIFA tha se kishte zgjatur ndalimin e tij jo vetëm në Itali, por në të gjithë botën pasi ish-klubi i tij Juventus u shpall fajtor për kontabilitet të rremë.

Ndalimi i tij prej 30 muajsh fillimisht zbatohej vetëm për futbollin italian, por FIFA tha në një deklaratë të mërkurën në përgjigje të një pyetjeje nga “Guardian” në lidhje me Paraticin: “FIFA mund të konfirmojë se pas një kërkese nga FA italiane (FIGC), kryetari i Komiteti disiplinor i FIFA-s ka vendosur të zgjasë sanksionet e vendosura nga FIGC ndaj disa zyrtarëve të futbollit për të pasur efekt në mbarë botën.”

Tashmë Tottenham do ta ketë të vështirë të gjejë zëvendësuesin e Antonio Conte, pasi Paratici ishte ai që merrej me shitjet dhe blerjet e klubit./abcnews.al

/GazetaSinjaliSport/