image Tifozët e Arsenalit tallen keq me ata të Cityt: Klasi dhe tradita nuk blihet me paratë e naftës

Futboll

Tifozët e Arsenalit tallen keq me ata të Cityt: Klasi dhe tradita nuk blihet me paratë e naftës

news image

Tifozët e Arsenalit talleshin me rivalët e Manchester Cityt përpara ndeshjes së tyre me Brentford të shtunën me një pankartë në lidhje me akuzat e tyre të fundit në Premier League.

Gunners ishin pesë pikë larg Cityt përpara fillimit kundër Bletëve dhe u shtynë nga skuadra e Thomas Frank në përpjekjen e tyre për të zgjatur epërsinë.

Në bannerin, e paraqitur në fund, shkruhej: ‘Arsenal FC. Klasi dhe tradita. Diçka që me paratë e naftës nuk mund të blihet.’

City është në pronësi të një grupi me bazë në Abu Dhabi, i cili ka shpenzuar shumë që nga blerja e klubit në vitin 2008.

Të dy skuadrat kryqëzohen për herë të parë në Premier League të mërkurën në mbrëmje, në atë që me siguri do të jetë një pikë referimi e madhe në garën për titull.

Dy klubet kanë disa lidhje të qëndrueshme, me menaxherin e Topçinjve, Mikel Arteta, ish-asistent i Pep Guardiolës në Etihad.

Lojtarët e Arsenalit, Oleksandr Zinchenko dhe Gabriel Jesus u nënshkruan gjithashtu nga City.

Guardiola kohët e fundit sulmoi rivalët e Premier League për përfshirjen e tyre të dukshme në akuza, duke i akuzuar ata për drejtimin e thirrjeve në një gjueti shtrigash kundër Cityt, duke kontrolluar emrin e Daniel Levy të Tottenham.

Levy gjithashtu iu referua shpenzimeve të fundit të klubeve të Premier League në një deklaratë që shoqëron llogaritë financiare të Tottenham.

Arteta, ndërkohë, nuk pranoi të komentojë mbi akuzat të premten.

“Nuk do të bëj asnjë koment për këtë, më vjen keq”, tha ai në konferencën e tij për shtyp para Brentford.

Megjithatë, pasi nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve për këtë çështje, Arteta u pyet nëse kishte parë ndonjë gjë të pakëndshme në klub, të cilës ai u përgjigj thjesht ‘Jo’.

/GazetaSinjali/