image Arsenali luan sonte ndaj Crystalit në duelin përmbyllës të xhiros, Arteta ka një rekord negativ ditëve të hëna

Futboll

Arsenali luan sonte ndaj Crystalit në duelin përmbyllës të xhiros, Arteta ka një rekord negativ ditëve të hëna

news image

Arsenali dhe Crystal Palace do të përmbyllin sonte mbrëma duelin e xhiros së dytë të edicionit të ri në Premier League.

‘Topçinjtë’ do të jenë mysafir të skuadrës nga i njëjti qytet, ndaj ‘shqiponjave’ të Crystal Palaces.

Dy skuadrat e nisën me fitore xhiron e parë kampionale, me Arsenal duke triumfuar me rezultat 2-1 ndaj Nottingham Forest në shtëpi, dhe Crystal Palace duke fituar me rezultat minimal 1-0 në udhëtim ndaj Sheffield United, raporton Sinjali Sporti.

Të rejat e dy skuadrave nga lëndimet:

Mbrojtësi i Arsenalit, Jurrien Timber pësoi një dëmtim të rëndë në gju fundjavën e kaluar në debutimin e tij në Premier League dhe do të mungojë për rreth shtatë muaj.

Oleksandr Zinchenko mund të zëvendësojë holandezin e dëmtuar pas rikuperimit nga një problem në kofshë.

Mbrojtësi i Crystal Palace, Marc Guehi, është i disponueshëm pavarësisht se çaloi gjatë fitores në Sheffield United.

Anësori Michael Olise mbetet jashtë fushës me një problem me tërheqje muskulore ndërsa Will Hughes dhe Matheus Franca mbeten jashtë.

Statistika kokë-më-kokë:

 • Crystal Palace ka fituar tre nga 23 ndeshjet e ligës në shtëpi kundër Arsenalit, duke barazuar tetë dhe duke humbur 12, me dy nga ato fitore që vijnë në Premier League.
 • Arsenali ishte triumfues në të dy takimet e ligës së parë me Crystal Palace sezonin e kaluar, duke fituar 2-0 në Selhurst Park dhe 4-1 në Emirates.

Crystal Palace:

 • Crystal Palace po kërkon të fitojë dy ndeshjet e tyre të parë të ligës për vetëm herën e dytë, pasi e ka bërë këtë në periudhën e parë të Roy Hodgson në krye në 2020-2021.
 • “Eagles” kanë fituar ndeshjen e tyre të parë në shtëpi në Premier League vetëm një herë në 14 përpjekjet e mëparshme, duke barazuar tre dhe duke humbur 10.
 • Megjithatë, Palace është i pamposhtur në shtëpi në ligën më të lartë që kur Hodgson u kthye në klub në mars, duke fituar tre herë dhe duke barazuar dy herë.
 • Odsonne Edouard po synon të bëhet lojtari i dytë që shënon në të dyja ndeshjet hapëse të Palace në një sezon në Premier League, pas Wilfried Zaha në 2020-2021.
 • Roy Hodgson është pa fitore në të katër ndeshjet e Premierligës si trajner kundër Arsenalit të Mikel Artetas, duke barazuar dy herë dhe duke humbur dy herë ndërsa ishte në krye të Watford dhe Palace.

Arsenal:

 • Arsenali ishte i pamposhtur në 12 derbi të Premierligës së Londrës sezonin e kaluar, duke barazuar dy dhe duke fituar 10 – më së shumti fitore në derbit londinez nga një ekip në një sezon të vetëm të ligës.
 • Skuadra e Mikel Artetës kishte rekordin më të mirë si mysafir në ligën sezonin e kaluar, duke marrë 39 pikë nga 57 të mundshme.
 • Ata gjithashtu regjistruan 10 porta të paprekura në Premier League sezonin e kaluar, me asnjë skuadër tjetër që nuk mbajti më shumë se 6.
 • ‘Topçinjtë’ kanë humbur të katër ndeshjet e tyre si mysafir në Premier League të hënën nën drejtimin e Artetës, duke përfshirë një humbje 3-0 në Selhurst Park në prill 2022.
 • Fitorja e fundit si mysafir e Arsenalit në ligë të hënën erdhi në West Ham në dhjetor 2019 nën menaxherin e përkohshëm Freddie Ljungberg.
 • Bukayo Saka mund të barazojë rekordin e klubit të Paul Merson për të luajtur në 82 ndeshje radhazi në Premier League, vendosur midis shkurtit 1995 dhe shkurt 1997.

Formacioni i mundshëm – FOTO:

Në vend të Tierneyt nuk përjashtohet inkuadrimi i Oleksandr Zinchenkos, i cili është rikthyer në stërvitje të plota me skuadrën.

Parashikimi i ndeshjes: 1-3

/GazetaSinjaliSport/