image Sulmi në Gjermani, shkon në 7 numri i të vdekurve, 8 të tjerë në gjendje të rëndë

Botë

Sulmi në Gjermani, shkon në 7 numri i të vdekurve, 8 të tjerë në gjendje të rëndë

news image

Të paktën shtatë persona janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur pas një të shtëna në qytetin verior gjerman të Hamburgut, kanë raportuar mediat gjermane, duke cituar policinë dhe shërbimet e urgjencës.

Policia e Hamburgut shkroi në Twitter se një operacion i madh policor ishte duke u zhvilluar në lagjen GrossBorstel të qytetit, duke shtuar se ata po hetonin urgjentisht sfondin, por nuk dha detaje të mëtejshme.

“Sipas gjetjeve fillestare, të shtëna u qëlluan në një kishë në Deelbögestrasse në rrethin GrossBorstel,” tha policia. “Disa persona u plagosën rëndë, disa me vdekje. Jemi në vend me një kontingjent të madh oficerësh.”

Gazeta Bild tha se shtatë persona kishin vdekur dhe të paktën tetë ishin plagosur rëndë në të shtënat, për të cilat tha se ndodhi në një qendër të Dëshmitarëve të Jehovait pak pas orës 21:00 të enjten në mbrëmje.

Një zëdhënës i policisë tha se disa rrugë ishin mbyllur dhe publiku paralajmëroi me mesazhe SMS për të shmangur zonën. Banorëve vendas u është thënë të qëndrojnë brenda dhe të përdorin telefonat e tyre vetëm “në raste ekstreme emergjente” në mënyrë që të mos mbingarkojnë rrjetin.

“Deri më tani nuk ka asnjë informacion të besueshëm për motivin e krimit”, tha zëdhënësi i policisë. “Ne kërkojmë që ju të mos ndani supozime të pajustifikuara dhe/ose të përhapni thashetheme.”

Mediat lokale raportuan se autorët ishin në arrati.

/GazetaSinjali/