image “Sulmet ruse mbi termocentralin bërthamor po rriten çdo ditë e më shumë”

Botë

“Sulmet ruse mbi termocentralin bërthamor po rriten çdo ditë e më shumë”

news image

Rreziku i katastrofës në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës, i pushtuar nga trupat ruse, “po rritet çdo ditë”, sipas kryetarit të qytetit ku ndodhet objekti.

“Ajo që po ndodh atje është terrorizëm i drejtpërdrejtë bërthamor,” i tha Dmytro Orlov agjencisë së lajmeve AFP. “Ajo mund të përfundojë në mënyrë të paparashikueshme në çdo moment.”

Fabrika, e cila është më e madhja në Evropë, u kap nga ushtarët rusë në ditët e para të pushtimit dhe që atëherë ka mbetur në vijën e frontit.

 Këtë javë objekti është vënë nën zjarr në mënyrë të përsëritur, me Kievin dhe Moskën që tregtojnë fajin për përshkallëzimin e rrezikshëm. 

/GazetaSinjali/