image Ukraina pretendon se Rusia po planifikon një incident "terrorist" në Çernobil
[wp-story id="814678"]

Botë

Ukraina pretendon se Rusia po planifikon një incident “terrorist” në Çernobil

news image

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka pretenduar se Rusia planifikon të kryejë një lloj sulmi terrorist në termocentralin bërthamor të Çernobilit , i cili tani është nën kontrollin e forcave ruse. 

Ky është i fundit në një seri pretendimesh të bëra nga autoritetet ukrainase në lidhje me rreziqet për infrastrukturën e energjisë bërthamore të Ukrainës për shkak të pushtimit të Rusisë, asnjë prej të cilave nuk ka ndodhur. 

Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes pohoi në faqen e saj në Facebook të premten se “inteligjenca në dispozicion thotë se Putin ka urdhëruar që trupat e tij të përgatisin një sulm terrorist në Çernobil për të cilin pushtuesit rusë do të përpiqen të fajësojnë Ukrainën”. 

Drejtoria përsëriti gjithashtu se termocentrali “mbetet plotësisht i shkëputur nga sistemet e monitorimit të drejtuara nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), raporton CNN.

IAEA tha javën e kaluar se nuk kishte qenë në gjendje të rivendoste komunikimin me sistemet e instaluara për të monitoruar materialet bërthamore dhe aktivitetet në centralet e Çernobilit ose Zaporizhzhia pas humbjes së transmetimeve të të dhënave në distancë nga ato sisteme. 

Drejtori i Përgjithshëm i IAEA Rafael Grossi tha të enjten se situata në termocentralin bërthamor të Çernobilit, i pushtuar nga forcat ruse, po degradonte pasi IAEA po humbte “një sasi të konsiderueshme informacioni” mbi mbrojtjen e sistemeve të monitorimit. Megjithatë, ai tha se ishte “mjaft i inkurajuar për një gjë të rëndësishme, është se Ukraina dhe Federata Ruse duan të punojnë me ne, ata pranojnë të punojnë me ne”. 

Grossi u takua të enjten me ministrat e jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës. 

Autoriteti rregullator bërthamor ukrainas ka pretenduar se personeli në vendndodhjen e Çernobilit “ka mundësi të kufizuara për të komunikuar, lëvizur dhe kryer punë të plotë të mirëmbajtjes dhe riparimit”.

IAEA tha të enjten se nuk kishte qenë në gjendje të konfirmonte se energjia ishte rivendosur në termocentral.  

Të premten, rregullatori i energjisë bërthamore i Ukrainës përsëriti se furnizimi me energji elektrike në termocentralin bërthamor të Çernobilit nuk ishte rikthyer, pavarësisht pretendimeve nga Rusia dhe Bjellorusia se ai u rivendos të enjten.

“Të gjitha objektet e termocentralit të Çernobilit që ndodhen në zonën e përjashtimit vazhdojnë të jenë nën kontrollin e ushtrisë së agresorit. Ende nuk ka furnizim me energji elektrike në Termocentralin Bërthamor të Çernobilit që nga ora 11:22 e datës 9.03.2022, ose ndonjë komunikim me personelin në terren”, thuhet në një deklaratë të postuar të premten në faqen e internetit të rregullatorit.

“Kontrolli rregullator mbi gjendjen e sigurisë bërthamore dhe rrezatuese në lokacionin e NPP-së së Çernobilit dhe territorin e zonës së përjashtimit, si dhe kontrolli i materialeve bërthamore në ndërmarrje, është i pamundur”, tha ai.

Por ai vuri në dukje se një furnizim rezervë me karburant dizel ishte siguruar “për të siguruar furnizimin me energji emergjente për objektet e magazinimit të karburantit bërthamor të shpenzuar”.

IAEA tha në fillim të kësaj jave se nuk ka pasur “asnjë ndikim kritik” në sigurinë e Çernobilit, pavarësisht humbjes së fuqisë. 

Ai shkroi në Twitter se “ngarkesa e nxehtësisë e rezervuarit të karburantit të shpenzuar dhe vëllimi i ujit ftohës në termocentralin bërthamor të Çernobilit të mjaftueshëm për heqjen efektive të nxehtësisë pa pasur nevojë për furnizim me energji elektrike”. 

Faqja ka në dispozicion gjeneratorë rezervë të urgjencës me naftë nëse ka një humbje totale të energjisë. Por, Grossi tha në fillim të kësaj jave: “Unë mbetem shumë i shqetësuar për përkeqësimin e situatës në Ukrainë, veçanërisht për termocentralet bërthamore të vendit, të cilat duhet të jenë në gjendje të vazhdojnë të funksionojnë pa asnjë kërcënim sigurie ose sigurie”. 

Dhe ai theksoi “rëndësinë më të madhe që personeli që punon në Centralin Bërthamor të Çernobilit të Ndërmarrjes së Specializuar të jetë në gjendje të bëjë punën e tij në mënyrë të sigurt dhe efektive dhe që mirëqenia e tyre personale të garantohet nga ata që kanë marrë kontrollin”.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës gjithashtu pretendoi të premten se forcat ruse i kishin mohuar një ekipi ukrainas të riparimit hyrjen në Çernobil. Ajo pretendoi pa ofruar prova se “specialistët bjellorusë” shkuan atje duke u paraqitur si ekspertë të energjisë bërthamore dhe se sabotatorët rusë po vinin për të organizuar një sulm terrorist. 

Ministria pretendoi se “pa marrë rezultatin e dëshiruar nga operacioni ushtarak tokësor dhe bisedimet e drejtpërdrejta, Putini është i gatshëm t’i drejtohet shantazhit bërthamor të bashkësisë ndërkombëtare”.  

Si Rusia ashtu edhe Ukraina kanë pretenduar vazhdimisht pa argumente se pala tjetër po planifikon të provokojë një incident që përfshin agjentë bërthamorë, kimikë ose biologjikë.  

/GazetaSinjali/