image Lufta në Ukrainë: Ekipi i OKB-së niset për në centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Botë

Lufta në Ukrainë: Ekipi i OKB-së niset për në centralin bërthamor të Zaporizhzhia

news image

Një mision nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së është rrugës për në centralin bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës, tha kreu i organizatës.

Rafael Grossi, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) tha se ekipi pritej të mbërrinte në central bërthamor më vonë këtë javë.

“Ne duhet të mbrojmë sigurinë e objektit më të madh bërthamor të Ukrainës dhe Evropës”, ​​shkroi ai në Twitter.

Centrali bërthamor është pushtuar nga trupat pushtuese ruse që nga marsi.

Luftimet rreth objektit në juglindje të Ukrainës kanë çuar në rritjen e shqetësimit global mbi sigurinë dhe sigurinë e vendit.

Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për bombardimin e zonës.

/GazetaSinjali/