image Shefi i Danimarkës: Barcelona duhet të ndalë "bullizmin" ndaj Braithwaites - Sinjali

Shefi i Danimarkës: Barcelona duhet të ndalë “bullizmin” ndaj Braithwaites

news image

Drejtori i Shoqatës Daneze të Lojtarëve, Michael Sahl Hansen, i ka reaguar Barcelonës duke i thënë se duhet të ndalojë “bullizmin” ndaj Martin Braithwaite.

Barça fillimisht solli ish-sulmuesin e Middlesbrough, Braithwaite nga Leganes në shkurt 2020, pasi La Liga u dha atyre dritën jeshile për të vulosur një transferim të diskutueshëm urgjent.

Ndërkombëtarit danez iu dha një kontratë deri në vitin 2024, por ai nuk është në planet e Xavi për sezonin aktual dhe Barça po përpiqet ta heqë qafe atë mes përpjekjeve të vazhdueshme për të ulur faturën e përgjithshme të pagave.

Është raportuar se klubi po punon për të ndërprerë kontratën e Braithwaite, gjë që nuk i shkon mirë shefit të futbollit danez Hansen.

“Trajtimi që po përjeton Martin është krejtësisht i paarsyeshëm,” tha ai. “Diçka që ndoshta bie diku mes bullizmit dhe abuzimit. Është e turpshme se si FC Barcelona po përpiqet ta largojë atë nga kontrata e tij, nga puna e tij.

Një lojtar që erdhi në shpëtimin e tij kur ata ishin nën presion, tani është në turp. Ku është mirësjellja?”

Hansen shtoi: “Një kontratë është një kontratë dhe FC Barcelona dhe Martin u angazhuan edhe për dy vite të tjera. Martin duhet të vazhdojë të përmbushë pjesën e tij të marrëveshjes. Po ashtu edhe FC Barcelona.

Dhe përveç kësaj, do të korrespondonte që një nga klubet më të mëdha në botë t’i trajtonte lojtarët e tyre me më shumë respekt.”

Braithwaite thuhet se nuk është i gatshëm të anulojë vullnetarisht kontratën e tij dhe dëshiron të qëndrojë në Camp Nou, pavarësisht faktit se ai u shfaq vetëm në katër ndeshje në La Liga për Blaugranat sezonin e kaluar.

31-vjeçari ka vetëm 10 gola në emër të tij nga 57 paraqitje në përgjithësi që nga bashkimi me klubin dhe ka tërhequr interes nga MLS dhe Arabia Saudite.

Një rikthim i mundshëm në Angli është diskutuar gjithashtu nga Braithwaite, i cili duket se do të ndjekë Riqui Puig, Philippe Coutinho, Oscar Minguez dhe Neto nga daljet nga Camp Nou.

Organizimi i largimit të tij mund të jetë vendimtar për Barçën pasi ata kërkojnë të regjistrojnë nënshkrimin e verës Jules Kounde, i cili nuk ishte në gjendje të paraqitej në ndeshjen hapëse të La Ligës kundër Rayo Vallecano dhe gjithashtu mund të mos jetë i disponueshëm për udhëtimin e kësaj fundjave te Real Sociedad.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: