image Sekuestrohen 5 aparate të lojërave të fatit në një lokal në Podujevë

Siguri

Sekuestrohen 5 aparate të lojërave të fatit në një lokal në Podujevë

news image

Hetimet rajonale kanë kryer sot bastisje në një lokal në rrugën “19 Qershori”, në Podujevë, nën dyshimet se organizoheshin lojëra të fatit, raporton Gazeta Sinjali.

Burimet e Sinjalit kanë bërë me dije se pas kontrollit nga ana e zyrtarëve policorë në lokalin “Sport Caffe”, janë gjetur pesë aparate, si dhe një shumë e parave, të cilat janë sekuestruar nga njësiti policor.

Pronari i këtij lokali është shoqëruar në stacion policor, ku gjatë intervistimit e ka pranuar se në lokalin e tij janë organizuar lojëra ilegale. Me urdhër të Prokurorit të Shtetit, ndaj të njëjtit është iniciuar rasti “Organizimi i skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm”.

Organizimi i lojërave të fatit është veprimtari ilegale në Kosovë që nga viti 2019. Atë vit, Kuvendi i Kosovës vendosi t’i ndalojë lojërat e fatit në një periudhë dhjetëvjeçare.

/GazetaSinjali/