image Rusia fal mbi 5 mijë ish-kriminelë pasi përfunduan kontratat e tyre me Wagner në luftën ndaj Ukrainës

Botë

Rusia fal mbi 5 mijë ish-kriminelë pasi përfunduan kontratat e tyre me Wagner në luftën ndaj Ukrainës

news image

Më shumë se 5000 ish-kriminelë janë falur pasi mbaruan kontratat e tyre për të luftuar në grupin mercenar rus Wagner kundër Ukrainës, tha të shtunën themeluesi i Wagner, Yevgeny Prigozhin.

Grupi Wagner, i përbërë fillimisht nga veteranë të forcave të armatosura ruse, mori një rol shumë më të spikatur në luftën në Ukrainë pasi ushtria ruse pësoi një seri humbjesh poshtëruese vitin e kaluar, raportoi Reuters.

Prigozhin doli nga hijet dhe rekrutoi mijëra burra nga burgjet, duke u ofruar atyre mundësinë e lirisë në këmbim të shërbimit në disa nga betejat më të rrezikshme në Ukrainë.

“Për momentin, më shumë se 5,000 njerëz janë liruar me falje pasi kanë përfunduar kontratat e tyre me Wagner”, tha Prigozhin, një aleat i ngushtë i presidentit Vladimir Putin, në një videoklip të postuar në Telegram.

Prigozhin tha se vetëm 0.31% e të falurve pasi shërbimi Wagner kishte vazhduar të kryente krim, një shifër që ai tha se ishte 10-20 herë më pak se treguesit standardë.

Prigozhin, i quajtur ndonjëherë “kuzhinieri i Putinit” për bizneset e tij të shumta të hotelierisë, është më i fuqishmi nga një grup aleatësh të Putinit, të cilët tani kontrollojnë ato që janë në thelb ushtri private që rekrutojnë oficerë të lartë ushtarakë, ish-spiunë dhe të dënuar.

/GazetaSinjali/