image Britania e Madhe shpall sot Wagner si organizatë terroriste

Botë

Britania e Madhe shpall sot Wagner si organizatë terroriste

news image

Grupi mercenar Wagner do të shpallet një organizatë terroriste, ka njoftuar Zyra e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar.

Një projekt-urdhri do të hidhet në parlament të mërkurën, i cili do ta bëjë të paligjshme të jesh anëtar ose të mbështesësh grupin rus në MB. Grupi ka luajtur një rol të rëndësishëm në pushtimin rus të Ukrainës që kur filloi në shkurt 2022.

Ajo ka qenë gjithashtu aktive në konfliktet në Siri, Republikën e Afrikës Qendrore, Sudan dhe Libi.

Zyra e Brendshme tha se vendimi ishte marrë për të ndaluar grupin sipas Aktit të Terrorizmit 2000 për shkak të “natyrës dhe shkallës së aktiviteteve të organizatës, si dhe kërcënimit që ato paraqesin për shtetasit britanikë jashtë vendit”.

/GazetaSinjali/