image Dyshimet për bashkëpunim me Wanger, Rusia emëron shefin e ri të Forcave Ajrore

Botë

Dyshimet për bashkëpunim me Wanger, Rusia emëron shefin e ri të Forcave Ajrore

news image

Rusia ka emëruar një kryetar të ri në detyrë të forcave të saj të hapësirës ajrore për të zëvendësuar Sergei Surovikin, me nofkën “Gjenerali Armageddon”, njoftoi të mërkurën agjencia shtetërore e lajmeve RIA.

Në qershor, inteligjenca amerikane pretendoi se Surovikin, i cili më parë udhëhoqi forcën pushtuese në Ukrainë, kishte njohuri paraprake për kryengritjen e Yevgeny Prigozhin, në të cilën mercenarët e grupit Wagner pushtuan qytetin e Rostovit dhe shkuan në Moskë përpara se të përfundonin një marrëveshje amnistie.

Që nga rebelimi, disa media ruse dhe të huaja kanë thënë se Surovikin po hetohej për bashkëpunim të mundshëm në të dhe po mbahej në arrest shtëpiak.

Largimi i tij i raportuar sugjeron se autoritetet gjetën faj në sjelljen e tij, por detajet e keqbërjes së tij të supozuar mbeten të panjohura.

Gazeta ruse e lajmeve RBC dhe Rybar, një kanal Telegram pranë ministrisë së mbrojtjes, raportuan të martën se Surovikin ishte hequr nga pozicioni i tij si kreu i forcave ajrore ruse, raporton Reuters.

Të mërkurën, RIA citoi një burim të paidentifikuar të thoshte:

Ish-shefi i Forcave Ajrore dhe Hapësinore Ruse Sergei Surovikin tani është liruar nga posti i tij, ndërsa gjeneral-koloneli Viktor Afzalov, kreu i shtabit kryesor të forcave ajrore, është përkohësisht duke ushtruar detyrën e komandantit të përgjithshëm të forcave ajrore.

Raporti ende nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur. Surovikin u mbiquajtur “Gjeneral Armageddon” për qasjen e tij të ashpër dhe joortodokse për të bërë luftë.

/GazetaSinjali/