image Qindra fluturime anulohen në Gjermani për shkak të stuhisë
[wp-story id="814678"]

Botë

Botë/ Qindra fluturime anulohen në Gjermani për shkak të stuhisë

news image

Rreth 180 fluturime u anuluan sot nga aeroporti i Frankfurtit për shkak të stuhisë, e cila është 15 për qind e 1.200 fluturimeve të planifikuara, tha një zëdhënëse e aeroportit.

Sipas saj, 140 fluturime të planifikuara gjithashtu u anuluan për ditën e hënën, raporton Reuters, duke shtuar se linja ajrore gjermane Lufthansa kishte anuluar të gjitha fluturimet në distanca të gjata dhe të shkurtra nga Aeroporti i Munihut deri në orën 13.00.

Lufthansa gjithashtu ka anuluar fluturimet për në aeroportet në Hamburg, Berlin, Hanover, Dortmund, Dyseldorf, Këln dhe Shtutgart.

Për shkak të stuhisë Kiara, e cila në Gjermani quhet Sabina, pati një ndërprerje të trafikut hekurudhor.

Ndërmarrja hekurudhore gjermane Deutsche Ban ka paralajmëruar se do të pezullojë linjat e transportit të gjatë nëpër Gjermani në Evropë nga ora 17.00 e tutje. /Gazeta Sinjali/