image Publikohen pamje, ky është momenti i sulmit terrorist në Turqi

Evropë

Publikohen pamje, ky është momenti i sulmit terrorist në Turqi

news image

Shpërthimi i fuqishëm që ndodhi mëngjesin e sotëm në Ankara, pranë parlamentit turk, ku pritej të fillonte mbledhja për mandatin e ri parlamentar, është karakterizuar nga Ministria e Brendshme turke si “sulm terrorist”, sipas korrespondentit të AFP.

Ministria e Brendshme turke thotë se një kamikaz shpërtheu një mjet shpërthyes në kryeqytetin turk, duke plagosur 2 policë, ndërsa një kamikaz dhe një tjetër sulmues janë gjithashtu të vdekur.

Shikoni momentin e shpërthimit:

Konkretisht, ministri i Brendshëm, Ali Gerlikaya, në një deklaratë në llogarinë e tij në rrjetet sociale thotë: “Rreth orës 09:30, 2 terroristë kanë drejtuar një mjet të lehtë komercial para portës së hyrjes së Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë së Ministrisë. të Brendshme dhe kreu një sulm me bombë. Njëri nga terroristët i vuri flakën vetes dhe terroristi tjetër u neutralizua.

Gjatë të shtënave mbetën të plagosur lehtë 2 efektivë të policisë sonë. I uroj heronjve tanë shërim të shpejtë.

Lufta jonë do të vazhdojë e pandërprerë derisa terroristi i fundit të neutralizohet”, tha ai.

Në vendngjarje kanë shkuar disa automjete policie dhe autoambulanca. Pas panikut, qarkullimi në disa rrugë është ndërprerë dhe dëgjohen zhurmat e autoambulancave që po vërshonin drejt zonës.

Sipas CNN TURK, shpërthimi ndodhi në një automjet komercial gri. Mësohet gjithashtu se pas shpërthimit janë dëgjuar të shtëna armësh.

/GazetaSinjali/