image Policia australiane ofron shpërblim për informacione mbi 4-vjeçaren e zhdukur - Sinjali

Policia australiane ofron shpërblim për informacione mbi 4-vjeçaren e zhdukur

news image

Qeveria australiane ka ofruar një shpërblim prej 1 milion dollarësh australianë (750,000 dollarë) për informacionin që çon në vendndodhjen e një vajze 4-vjeçare të humbur për gjashtë ditë në një zonë të largët bregdetare.

Cleo Smith u zhduk nga tenda e familjes së saj në kampingun e Blowholes në Macleod, rreth 50 kilometra (30 milje) në veri të qytetit të Carnarvon, në orët e para të mëngjesit të së shtunës, sipas Policisë së Australisë Perëndimore.

Që atëherë, ekipet e kërkimit kanë pastruar terrenin e ashpër dhe detin aty pranë, por deri më tani nuk kanë gjetur asnjë shenjë të fëmijës apo çantës së saj të gjumit, raporton CNN, transmeton Gazeta Sinjali.

Detektivët thonë se ata kanë “shqetësime të mëdha” për sigurinë e Cleo, pasi ata besojnë se zinxhiri për të hapur tendën ishte shumë i lartë për ta arritur – duke treguar se ajo mund të jetë rrëmbyer.

Kryeministri i Australisë Perëndimore, Mark McGowan dhe ministri i Policisë, Paul Papalia, njoftuan të enjten se shpërblimi do të jepet për informacion që rezulton në gjetjen e Cleo, ose që çon në arrestimin dhe dënimin e personit ose njerëzve të përfshirë në zhdukjen e saj. Ata thanë se “po luten për një rezultat pozitiv”.

“Shpresoj se shumica e njerëzve do të dilnin me dëshirë nëse do të kishin informacion që mund të ndihmonte policinë, por nëse ky shpërblim motivon dikë që të ndihmojë policinë për të sjellë Cleo në shtëpi, atëherë qeveria është më se e lumtur ta ofrojë atë”, tha Papalia.

Të martën, nëna e shqetësuar e Cleo, Ellie Smith dhe partneri i Smith, Jake Gliddon, bënë një apel publik për ndihmë për të gjetur vajzën.

“Ne kemi pasur kaq shumë ndihmë nga familja, na mbështesni. Por ju e dini se të gjithë na pyesin se çfarë keni nevojë, gjithçka që na duhet vërtet është vajza jonë e vogël në shtëpi”, tha Smith për degën 9 News të CNN.

Smith e përshkroi vajzën e saj si të bukur dhe delikate me “zemrën më të madhe”.

“Çdo ditë ajo dëshiron të veshë një fustan princeshë”, tha ajo. “Ajo është kaq e ëmbël – gjithçka që do të dëshironit në një vajzë të vogël.”

Ajo u zhduk gjatë natës

Smith për herë të fundit pa Cleo, vajzën e saj më të madhe, brenda çadrës së familjes në orën 1:30 të mëngjesit, kur vajza kërkoi të pinte ujë. Të dy u kthyen për të fjetur.

Kur Smith u zgjua tjetër në 6:00 të mëngjesit për të ushqyer motrën më të vogël të Cleo, 4-vjeçarja mungonte.

“Cleo ishte në një dyshek, foshnja jonë e vogël ishte në një krevat fëmijësh pranë saj” tha Smith për 9 News.

“(Në mëngjes) hyra në dhomën tjetër, zinxhiri ishte i hapur dhe Cleo ishte zhdukur … tenda ishte plotësisht e hapur, ishte rreth 30 centimetra (11.8 inç) nga të qenit e hapur.”

Smith dhe Gliddon janë nga Carnarvon dhe janë të njohur me zonën Macleod, sipas 9 News. Familja tha se kur zbuluan se Cleo mungonte, ata kërkuan vendet aty pranë ku shkonin si fëmijë. Kur u bë e qartë se ajo ishte zhdukur, ata telefonuan policinë.

Ekipet e kërkimit u përqëndruan së pari në ujë, pastaj kaluan në tokë, duke kërkuar një numër kasollesh të vendosura përgjatë vijës bregdetare në kamp. Asgjë nuk u gjet.

Kërkimi

Moti i keq pengoi kërkimin për disa orë të martën. Të mërkurën, punonjësit e shpëtimit të Shërbimit Shtetëror të Emergjencave (SES) skanuan një zonë prej 4 kilometrash katrorë (2.5 milje katrorë) rreth vendit ku u pa për herë të fundit Cleo.

Dronët u dërguan në dete të trazuara nga shkëmbinjtë aty pranë dhe ekuipazhet e SES krehën terrenin në këmbë, me automjete dhe biçikleta me kuadrat.

Në një konferencë shtypi të mërkurën, inspektori i policisë së WA-së, Jon Munday, u tha gazetarëve se policia nuk do të ndalonte kërkimet derisa të binden se Cleo nuk ishte më në zonën e kërkimit.

“Është zhgënjyese dhe është dëshpëruese”, tha Munday.

Asnjë i dyshuar nuk është shfaqur në këtë rast dhe Munday tha se policia nuk kishte arsye të mos besonte atë që iu tha nga Smith dhe Gliddon./GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin