image Pochettino: Messi është në të njëjtin nivel me Maradonan, sezoni i ardhshëm do të jetë krejtësisht ndryshe për të

Futboll

Pochettino: Messi është në të njëjtin nivel me Maradonan, sezoni i ardhshëm do të jetë krejtësisht ndryshe për të

news image

Lionel Messi është “në të njëjtin nivel” me Diego Maradona, sipas Mauricio Pochettino, i cili ka mbështetur superyllin e Paris Saint-Germain për të heshtur kritikët e tij sezonin e ardhshëm.

Messi e forcoi statusin e tij në mesin e më të mëdhenjve të të gjitha kohërave të futbollit gjatë qëndrimit të tij 17-vjeçar në Barcelonë, ku fitoi shumë herë La Liga dhe Ligën e Kampionëve, ndërsa u bë edhe golashënuesi rekord i klubit.

Sulmuesi argjentinas u detyrua të largohej në fund të kontratës së tij verën e kaluar në mes të krizës financiare të Blaugranëve, dhe më pas ai u rrëmbye nga PSG në një transferim të lirë, por nuk ka qenë në gjendje të përmbushë standardet e tij të zakonshme në vitin e tij të parë në Parc des Princes.

Messi është lënë në hije nga Kylian Mbappe gjatë sezonit 2021-22, me argjentinasin duke realizuar vetëm katër gola në Ligue 1 këtë sezon.

Trajneri i PSG-së megjithatë, e ka krahasuar 34-vjeçarin me ikonën e ndjerë argjentinase Maradona, i cili frymëzoi vendin e tij në lavdinë e Kupës së Botës në vitin 1986.

“Nuk po flasim për një lojtar të zakonshëm, Messi është në të njëjtin nivel me Diego Maradona”, ka thënë Pochettino për RMC Sport.

“Është e qartë se kalimi i tij nga Barcelona në Paris Saint-Germain ishte një ndryshim i madh, në të cilin ishte i nevojshëm një proces adaptimi. Disa rrethana nuk e lejuan atë të ndihej aq rehat sa ai në Barcelonë ku kishte kaluar 20 vjet. Ku kishte qenë kreu i klubit.

“Të gjykosh Messin në këtë mënyrë është e padrejtë. Nuk kam dyshime për cilësinë e tij… Sezoni i ardhshëm do të jetë një sezon krejtësisht ndryshe për të.

“Ky ka qenë një vit mësimi, dhe jo vetëm në nivelin profesional për të ardhur në Paris, në një ligë të re dhe me shokë të rinj, por edhe në nivelin e familjes. Kjo duhet të merret parasysh. Është një gjë e madhe trazira që mund të prekë një lojtar”.

Ish-kapiteni i Barcelonës është paraqitur në gjithsej 31 ndeshje në të gjitha garat për PSG deri më sot, por ka arritur të gjejë rrjetën vetëm nëntë herë.

Messi, megjithatë, ka dëshmuar ende të jetë një mjeshtër krijues i golit, pasi ai ka arritur të japë 13 asistime për shokët e tij të skuadrës dhe mund të përmirësojë ende shifrat e tij në tre ndeshjet e fundit të klubit të sezonit kundër Troyes. Montpellier dhe Metz.

/GazetaSinjaliSport/