image ESPN: Pochettino është shkarkuar nga posti i trajnerit të PSG-së

Futboll

ESPN: Pochettino është shkarkuar nga posti i trajnerit të PSG-së

news image

Mauricio Pochettino thuhet se është shkarkuar nga posti i trajnerit të Paris Saint-Germain pasi argjentinasi dhe klubi arritën një marrëveshje për largimin e tij.

Pochettino ka qenë në krye për 18 muaj dhe e udhëhoqi klubin drejt titullit të Ligue 1 në sezonin e tij të parë të plotë, duke përfunduar 15 pikë përpara Marseilles së vendit të dytë – diferenca më e madhe e fitores në cilindo nga pesë divizionet e mëdha të Evropës.

Por dalja e klubit nga Champions League nga Real Madrid në 1/16 ishte një faktor në vendimin e ndërsjellë që Pochettino të largohej nga Parisi.

ESPN raportoi të mërkurën se ai ishte shkarkuar, megjithëse ende nuk është bërë një njoftim zyrtar.

Trajneri kryesor i Nice, Christophe Galtier, mendohet të jetë kandidati kryesor për të zëvendësuar Pochettino pasi Luis Campos zëvendësoi Leonardon si drejtor sportiv.

Sipas ESPN, bisedimet me Galtier kanë ecur mirë dhe ai është i prirur të marrë rolin e frikshëm te kampionët francezë.

Ish-trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane besohej se ishte zgjedhja e preferuar e Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, emirit të Katarit që zotëron PSG-në.

Pasi mbërriti si zëvendësuesi i Thomas Tuchel në vitin 2021, Pochettino, 50 vjeç, e udhëhoqi PSG-në në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve – duke u bërë vetëm trajneri i dytë që udhëhoqi klubin në atë fazë të kompeticionit gjatë epokës së pronësisë në Katar.

Skuadra e tij ishte e pamposhtur në shtëpi në Champions League dhe Ligue 1 sezonin e kaluar.

Sidoqoftë, është marrë vendimi që Pochettino të largohet përpara sezonit 2022/23.

/GazetaSinjaliSport/