image Përmbytje në jug të Afrikës lindore, thatësira ekstreme në veri
[wp-story id="814678"]

Botë

Përmbytje në jug të Afrikës lindore, thatësira ekstreme në veri

news image

Brigjet jugore të Afrikës Lindore po përballen me përmbytjet dhe stuhitë e forta ndërsa brigjet veriore po përballen me thatësira, transmeton Anadolu. Ish-drejtori i Departamentit të Meteorologjisë në Kenia, Evans Mukolwe në një deklaratë për mediat tha se dy kushte të ndryshme klimatike prekën brigjet e Afrikës Lindore.

“Ka pasur gjithmonë dy sisteme të kundërta. Bregu jugor është goditur nga përmbytjet ndërsa bregu verior nga thatësira”, tha ai.

Thuhet se “Freddy”, i cili pritet të godasë Madagaskarin dhe Mozambikun për herë të dytë në Afrikën Lindore, mund të jetë uragani më i fuqishëm në histori.

Numri i viktimave tejkaloi 100 si pasojë e uraganit ndërsa rreth 226 mijë njerëz në Madagaskar dhe 163 mijë njerëz në Mozambik u prekën nga uragani.

– Thatësira e madhe vazhdon në Kenia dhe Somali

Në Kenia dhe Somali, në veri të bregut të Afrikës Lindore, miliona njerëz janë prekur nga thatësira.

Keniani Daniel Lepaine tha se në vendin e tij ka një thatësirë ​​prej 3 vitesh. “Nëse thatësira vazhdon, nuk do të ketë hapësirë ​​jetese për familjen tonë. Ne po lutemi për shi”, tha ai.

/GazetaSinjali/