image Përmbytjet në Itali evakuuojnë mbi 100 njerëz në qytetin Bardonecchia

Botë

Përmbytjet në Itali evakuuojnë mbi 100 njerëz në qytetin Bardonecchia

news image

Më shumë se 100 njerëz janë zhvendosur pasi lumi Merdovine shpërtheu papritur nga brigjet e tij, duke mbuluar qytetin e Bardonecchia në baltë të dendur.

Përmbytja ka të ngjarë të jetë shkaktuar kur shiu i dendur shkaktoi vërshimin e një përroi malor, duke çuar në një rrëshqitje dheu.

Nuk kishte të vdekur apo të zhdukur, raportoi të hënën agjencia italiane e lajmeve ANSA.

Megjithatë, dëmet në qytet ishin të konsiderueshme – me 120 njerëz të zhvendosur.

Disa njerëz gjithashtu duhej të shpëtoheshin nga një furgon kampi, thanë zyrtarët e zjarrfikësve dhe shpëtimit.

/GazetaSinjali/