image Përmbytet anija me 750 tonë karburant në brigjet e Tunizisë

Botë

Përmbytet anija me 750 tonë karburant në brigjet e Tunizisë

news image

Një anije që transportonte 750 tonë karburant u përmbyt sot në brigjet juglindore të Tunizisë.

Zyrtarët thanë se situata ishte alarmante dhe se kishte vendosur një plan urgjent të ndërhyrjes kombëtare për të shmangur një fatkeqësi.

Shkaku i incidentit ishte moti i keq, ndërkohë që uji kishte depërtuar në anije.

Uji u tha se kishte arritur në dhomën e motorit, teksa anija ishte rreth 7 kilometra nga bregu i Gjirit të Gabes.

Për momentin, nuk ka asnjë rrjedhje, sipas një zyrtari, raporton DW.

Anija me flamur të Guinesë Ekuatoriale po nisej nga Egjipti për në Maltë, kur kërkoi të hynte në ujërat e Tunizisë për shkak të motit të keq.

Shtatë anëtarët e ekuipazhit u shpëtuan nga autoritetet tuniziane dhe u shtruan në spital për pak kohë.

/GazetaSinjali/