image Forcat tokësore të Ukrainës: Pushtuesit rusë kanë mbetur pa karburante, po kërkojnë ushqim nga ukrainasit

Botë

Forcat tokësore të Ukrainës: Pushtuesit rusë kanë mbetur pa karburante, po kërkojnë ushqim nga ukrainasit

news image

Forcat Tokësore të Forcave të Armatosura të Ukrainës kanë bërë të ditur se pas betejave të rënda dhe humbjeve të konsiderueshme, pushtuesit rusë u ndalën pranë Konotop, qytet ky në rajonin Sumy në verilindje të Ukrainës.

Sipas njoftimit të tyre, ata kanë mbetur pa karburant, ku tankistët po ecin me bombola duke u përpjekur të blejnë karburante.

Po ashtu thuhet se ushtarët rusë po kërkojnë ushqim nga qytetarët ukrainas, ku forcat e armatosura kanë thënë se nuk japin rekomandime sa i përket ushqimit të ushtarëve rus.

“Në lidhje me ushqimin e ushtarëve rusë, ne nuk japim rekomandime. Ju i dini gjithçka vetë”, thuhet tutje në njoftimin e tyre.

/GazetaSinjali/