image Pajisja kineze që ua mundëson çifteve në distancë të shijojnë puthjet e njëri-tjetrit

Pajisja kineze që ua mundëson çifteve në distancë të shijojnë puthjet e njëri-tjetrit

news image

Dëshironi t’i dërgoni një puthje të dashurit tuaj që gjendet larg? Një konstruksion kinez me “buzët” e ngrohta dhe lëvizëse të silikonit duket se ka përgjigjen.

Pajisja, e reklamuar si një mënyrë për të lejuar çiftet në distanca të gjata të ndajnë intimitetin fizik “të vërtetë”, po shkakton bujë në mesin e përdoruesve kinezë të mediave sociale, të cilët kanë reaguar me intriga dhe tronditje.

E pajisur me sensorë presioni dhe aktivizues, pajisja thuhet se është në gjendje të imitojë një puthje të vërtetë duke përsëritur presionin, lëvizjen dhe temperaturën e buzëve të përdoruesit.

Së bashku me lëvizjen e puthjes, ai gjithashtu mund të transmetojë tingullin që lëshon përdoruesi.

Megjithatë, ndërsa shumë përdorues të mediave sociale panë një anë qesharake të pajisjes, të tjerë e kritikuan atë si “vulgare” dhe “të mërzitshme”. Disa shprehën shqetësime se të miturit mund ta blejnë dhe ta përdorin atë.

Për të dërguar një puthje, përdoruesit duhet të shkarkojnë një aplikacion të telefonit celular dhe ta lidhin pajisjen në portën e karikimit të telefonit të tyre.

Sipas “Global Times” të Kinës, shpikja është patentuar nga Instituti Profesional i Teknologjisë Mekatronike Changzhou.

“Në universitetin tim, isha në një lidhje në distancë me të dashurën time, kështu që ne kishim kontakte me njëri-tjetrin vetëm përmes telefonit. Këtu filloi frymëzimi i kësaj pajisjeje”, u citua të ketë thënë Jiang Zhongli, shpikësi kryesor i dizajnit..

Ai tha se Jiang kishte aplikuar për një patentë në vitin 2019, por patenta përfundoi në janar 2023 dhe Jiang tani shpresonte se dikush tjetër mund ta zgjeronte dhe ta përsoste dizajnin.

Një shpikje e ngjashme, “Kissinger”, u lansua nga Instituti Imagineering në Malajzi në vitin 2016. Por ai erdhi në formën e një blloku silikoni të ndjeshëm ndaj prekjes, në vend të buzëve me pamje realiste.

Ndërsa reklamohet për marrëdhënie në distanca të gjata, pajisja kineze gjithashtu i lejon përdoruesit të çiftohen në mënyrë anonime me të huajt në funksionin “katrori i puthjes” i aplikacionit. Nëse dy të panjohur përputhen me sukses dhe pëlqejnë njëri-tjetrin, ata mund të kërkojnë të shkëmbejnë puthje.

“Partnerja ime nuk besonte se puthja në distancë mund të arrihej në fillim, kështu që i ra nofulla kur e përdori… Kjo është surpriza më e mirë që i kam bërë gjatë marrëdhënies sonë në distancë… Faleminderit teknologji!”, komentoi një përdorues.

/GazetaSinjali/