image “Nuk mund të largohemi”, thotë punonjësi i spitalit në Mariupol

Botë

“Nuk mund të largohemi”, thotë punonjësi i spitalit në Mariupol

news image

Disa ditë pas një sulmi vdekjeprurës në një maternitet në qytetin port jugor të Ukrainës, Mariupol, spitali më i madh i qytetit është kapur dhe 400 pacientë dhe staf po trajtohen si pengje, thonë zyrtarët.

Guvernatori rajonal Pavlo Kyrylenko thotë se spitali rajonal i kujdesit intensiv, në periferi perëndimore të Mariupol, u shkatërrua vetëm një ditë tjetër, por stafi vazhdoi të trajtonte pacientët në bodrum, shkruan BBC.

Ai ka cituar një punonjës të spitalit të ketë thënë: “Rusët detyruan 400 njerëz nga shtëpitë fqinje të vinin në spitalin tonë. Ne nuk mund të largohemi.”

Autoritetet thonë se të paktën 2,400 civilë janë vrarë që nga fillimi i bombardimeve ruse të qytetit. Shumë nga banorët e Mariupolit po përpiqen të mbijetojnë në strehimore nëntokësore.

Një grup i të drejtave të njeriut akuzon ushtarët rusë se kanë kërcënuar se do të qëllojnë këdo që del nga spitali dhe kushdo që është përpjekur të dalë është qëlluar dhe plagosur.

/GazetaSinjali/