image Njeriu më i pasur në Britani interesohet për blerjen e Manchester United - Sinjali

Njeriu më i pasur në Britani interesohet për blerjen e Manchester United

news image

Njeriu më i pasur në Britani, Sir Jim Ratcliffe dëshiron të blejë një përqindje të aksioneve në Manchester United me synimin për të blerë shumicën e tyre më pas në klubin e Premier League nga pronarët aktualë amerikanë, Glazers.

Një zëdhënës, duke folur në emër të pronarit miliarder Ineos, theksoi se biznesmeni anglez e sheh veten si një “blerës potencial”.

Ratcliffe, një tifoz i vetë-rrëfyer i Manchester United, është i hapur për të blerë një përqindje të aksioneve, me qëllim që të marrë kontrollin e plotë të klubit në të ardhmen.

69-vjeçari kohët e fundit u përpoq të blinte Chelsean, por pa që oferta e tij e vonuar të refuzohej pasi pronari aktual Todd Boehly dhe konsorciumi i tij morën pronësinë e klubit londinez.

Ineos zbuloi se themeluesi i kompanisë dhe njeriu më i pasur i Britanisë ka plane për të blerë klubin anglez.

“Nëse klubi është në shitje, Jim është padyshim një blerës potencial”, tha zëdhënësi për The Times.

“Nëse diçka e tillë do të ishte e mundur, ne do të ishim të interesuar të bisedonim me synimin për pronësi afatgjatë”, shtoi zëdhënësi.

Ineos më pas shtoi se Ratcliffe do të përdorte investimet për të përmirësuar infrastrukturën aktuale, siç është Old Trafford i përkeqësuar, me nevojën për të shtypur butonin ‘rivendosje’.

“Kjo nuk ka të bëjë me paratë që janë shpenzuar apo nuk janë shpenzuar.

“Jim po shikon se çfarë mund të bëhet tani dhe, duke e ditur se sa i rëndësishëm është klubi për qytetin, duket se është koha e duhur për një rivendosje.”

Modeli aktual i pronësisë në klub e sheh se shumica e kontrollit i takon familjes Glazer, me Avram dhe Joel Glazer përfaqësuesit kryesorë të familjes.

Pronat e tjera në United janë kryesisht në pronësi të investitorëve në Bursën e Nju Jorkut.

Ata blenë në klub në vitin 2005, dhe pavarësisht se erdhën për një sërë kritikash që nga marrja e tyre, kohët e fundit janë kritikuar nga mbështetësit, ekspertët dhe ish-lojtarët me klubin në rrëmujë pas viteve të menaxhimit dhe transferimeve të dobëta.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: