image Një burrë arrestohet nga FBI pasi vuri një mjet eksploziv në aeroportin amerikan

Botë

Një burrë arrestohet nga FBI pasi vuri një mjet eksploziv në aeroportin amerikan

news image

Agjentët e FBI-së kanë arrestuar një burrë që dyshohet se solli një mjet shpërthyes në një aeroport të Pensilvanisë të hënën.

Mark Muffley, 40 vjeç, akuzohet se ka vendosur pajisjen në çantën e tij të kontrolluar për një fluturim në Orlando, Florida.

Ai u largua nga aeroporti pasi emri i tij u thirr me altoparlant me zë të lartë, thonë agjentët, dhe u arrestua në shtëpi më vonë atë mbrëmje.

Zyrtarët e Administratës së Sigurisë së Transportit (TSA) thonë se e panë pajisjen gjatë një kontrolli rutinë.

Zyrtarët thonë se Muffley u regjistrua për Allegiant Air Flight 201 në Aeroportin Ndërkombëtar Lehigh Valley, 65 milje (105 km) në veri të Filadelfias, të hënën në mëngjes.

Rreth një orë më vonë, kontrolluesit e TSA zbuluan artikullin e dyshimtë dhe thirrën specialistë të FBI-së, duke përfshirë një teknik bombë, për të ekzaminuar pajisjen.

Në dokumentet e akuzës, tekniku i bombave të FBI-së, Jared Witmier, tha se një pajisje 3 inç (7.5 cm) e fshehur në rreshtimin e valixhes së rrotulluar të të dyshuarit u gjet se përmban siguresa dhe pluhur shpërthyes.

Ai akuzohet për posedim të një eksplozivi në një aeroport dhe posedim ose tentativë për të vendosur një mjet shpërthyes ose ndezës në një avion.

Ai do të dalë në gjykatë të enjten.

/GazetaSinjali/