image "Nëse Ancelotti do të ishte pasues i Wengerit, Arsenali do të kishte shmangur shumë dhimbje"

Futboll

“Nëse Ancelotti do të ishte pasues i Wengerit, Arsenali do të kishte shmangur shumë dhimbje”

news image

Gazetari i famshëm britanik, Piers Morgan e ka përshkruar Carlo Ancelottin si “menaxherin më të nënvlerësuar në historinë e futbollit” dhe këmbëngul se Arsenali duhet ta kishte caktuar atë për të zëvendësuar Arsene Wengerin.

Italiani e ka udhëhequr Real Madridin drejt titullit të 35-të të La Liga-s, me një fitore 4-0 ndaj Espanyol të shtunën, duke i vendosur ata 17 pikë më shumë se Sevilla e vendit të dytë me katër ndeshje për të luajtur.

Kjo do të thotë se Ancelotti është trajneri i parë që fiton titullin në të pesë ligat kryesore të Evropës.

62-vjeçari ka fituar gjithashtu Serie A me AC Milan, Premier League me Chelsean, Bundesligën gjermane me Bayern Munich dhe Ligue 1 me PSG.

Duke ndarë një foto të Ancelottit duke festuar me lojtarët e Real Madridit, Morgan shkroi në Twitter: ‘Nëse Wenger do të ishte larguar pas fitimit të FA Cup në 2013, dhe Arsenali do ta kishte zëvendësuar me Ancelottin, dyshoj se shumë nga dhimbjet tona mund të ishin shmangur. Trajneri më i nënvlerësuar në historinë e futbollit.

Vlen të përmendet se Morgan në fakt i ka gabuar datat e tij – ishte Wigan që ngriti FA Cup në 2013, me Arsenalin që triumfoi vitin e ardhshëm.

Topçinjtë mundën Hull-in në finalen e 2014-ës, në të njëjtin vit kur Ancelotti fitoi Ligën e Kampionëve në periudhën e tij të parë në Real Madrid. Ai u largua nga Reali në fund të sezonit të ardhshëm.

Italiani synon të fitojë trofeun me skuadrën spanjolle sërish këtë sezon, por skuadra e tij zbret 4-3 në gjysmëfinalen e tyre kundër Manchester Cityt, ndërsa ndeshja e dytë në Bernabeu do të vijë të mërkurën.

Nëse ata e ngrenë trofeun në Paris, Ancelotti do të bëhej personi i parë që fitoi Kupën Evropiane ose Ligën e Kampionëve katër herë si trajner, duke e çuar gjithashtu AC Milan në lavdinë kontinentale në 2003 dhe 2007.

Ancelotti në fakt refuzoi mundësinë për t’u bërë trajner i Arsenalit kur Topçinjtë po kërkonin zëvendësuesin e Unai Emery në dhjetor 2019.

Në vend të kësaj, ishte Mikel Arteta që mori detyrën dhe Ancelotti u kthye në Premier League në të njëjtin muaj me Everton, të cilin e udhëhoqi në vendin e 12-të dhe të 10-të në ligën e parë përpara se të kthehej në Madrid verën e kaluar.

/GazetaSinjaliSport/