image Ancelotti mund të vendosë rekorde të reja nëse triumfon sonte në finalen e Superkupës UEFA ndaj Frankfurt

Futboll

Ancelotti mund të vendosë rekorde të reja nëse triumfon sonte në finalen e Superkupës UEFA ndaj Frankfurt

news image

Carlo Ancelotti ka mundësinë të vendosë më shumë rekorde kur Real Madridi do të përballet me Eintracht Frankfurt për Superkupën e UEFA-s nesër në mbrëmje.

Ndeshja është planifikuar për fituesit e Champions League dhe Europa League sezonin e kaluar, të cilët kryqëzohen në Helsinki mbrëmjen e së mërkurës.

Tekniku italian Ancelotti tashmë ka kaq shumë rekorde në emrin e tij, duke përfshirë njeriun e parë që ka fituar të pesë titujt kryesorë të Ligës Evropiane.

Ai tani ka 23 trofe në karrierën e tij drejtuese, më pak se Mircea Lucescu me 34, Pep Guardiola me 31 dhe Jose Mourinho me 26 mes trajnerëve ende në aktivitet.

Ancelotti ka fituar tashmë Superkupën e UEFA-s tre herë, njësoj si Guardiola, dhe katër do të ishin një rekord i ri i të gjitha kohërave.

Ky do të ishte trofeu i tij i nëntë zyrtar i UEFA-s, duke lënë pas Sir Alex Ferguson dhe Giovanni Trapattoni me shtatë.

Sa i përket Real Madridit, ata aktualisht ndajnë rekordin e fitoreve të Superkupës së UEFA-s me Milanin dhe Barcelonën nga pesë pjesë.

/GazetaSinjaliSport/