image Ndiqini këto këshilla dhe nuk do të keni më problem me ndryshkun

Modë & Stil

Ndiqini këto këshilla dhe nuk do të keni më problem me ndryshkun

news image

Pamja e makinës së vjetër ose e veglave të vjetra metalike mund të jetë e shumë mirë nëse njerëzit kujdesen për to, por nëse ato janë braktisur, ndoshta mund të jenë në gjendje të keqe.

Ata ndoshta kanë marrë një ngjyrë jo të këndshme kafe të kuqërremtë,shkruan Gazeta Sinjali.

Çfarë është ndryshku?

Ky material në të kuqërremtë është në të vërtetë një metal i gërryer që quhet ndryshk. Objektet prej metali të ndryshkur janë në rrezik shkatërrimi.

Emri shkencor i ndryshkut është oksid hekuri (Fe2O3), i cili formohet kur hekuri dhe oksigjeni reagojnë në prani të ujit ose lagështisë në ajër.

Por ndryshku nuk është gjithmonë me atë ngjyrë kafe të kuqërremtë, ndonjëherë mund të jetë i gjelbër dhe kjo ndodhi kur hekuri reagon me klorur në një mjedis nën ujë, zakonisht i parë në çelikun e përdorur në shtyllat nënujore.

Uthull

Shumica e njerëzve e dinë se uthulla ndihmon pothuajse në gjithçka, madje edhe te ndryshku . Për ta arritur këtë, zhytni mjetin e ndryshkur në enën e uthullës për pak kohë. Uthulla ka vetinë e tretjes së ndryshkut, dhe pasi mjeti të lahet me ujë të ngrohtë, do të jetë gati për përdorim përsëri.

Sodë buke

Soda e bukës është një nga përbërësit më të fuqishëm për pastrimin brenda dhe përreth shtëpisë. Kur njerëzit përballen me ndryshk, ata mund të përziejnë sodën e bukës me ujë derisa të krijoni një pastë. Përhapni sodën dhe pastën e ujit në zonat e prekura nga ndryshku, lëreni të ulet dhe kur ndryshku fillon të ndahet, fshijeni atë me një sfungjer.

Limon

Përmbajtja e mjaftueshme e limonit acid ose ndonjë agrume tjetër mund të ndihmojë në pastrimin e njollës së ndryshkut.

Procedura: – Spërkatni pak kripë në një tigan të ndryshkur, shtrydhni lëngun e limonit në të dhe fërkojeni përzierjen me lëkurën e limonit. Kur kombinoni vrazhdësinë e kripës me aciditetin e limonit, mund të ndihmojë në heqjen e ndryshkut, dhe tava juaj do të duket si e re.

Patate

Ashtu si limonët, patatet heqin me sukses ndryshkun, por procedura është pak më ndryshe sepse lëngu i patates nuk mund të shtrydhet si limoni. Së pari, ju duhet të vendosni kripën, pastaj të preni patatet në gjysmë dhe përdorni një gjysmë për të fërkuar kripën. GazetaSinjali/