image Mungesa e çipave mund t’i kushtojë industrisë së veturave 110 miliardë dollarë humbje - Sinjali

Mungesa e çipave mund t’i kushtojë industrisë së veturave 110 miliardë dollarë humbje

news image

Mungesa e vazhdueshme e çipave gjysmëpërçues tani pritet t’i kushtojë industrisë globale të veturave 110 miliardë dollarë të ardhura në vitin 2021, sipas kompanisë konsulente AlixPartners.

Parashikimi është rritur me 81.5% nga parashikimi i parë prej 60.6 miliardë dollarësh, të cilin kompania me bazë në New York e lëshoi ​​në fund të janarit kur problemi i çipave detyroi kompanitë të ulin prodhimin e veturave në fabrikat e tyre.

Mark Wakefield, bashkë-udhëheqës global i veturave dhe praktikave industriale në AlixPartners, ka thënë se një numër faktorësh kanë kontribuar në rritjen, duke përfshirë një zjarr në një fabrikë pranë Tokios për furnizuesin e çipave Renesas dhe lidhjet e motit në zinxhirin e furnizimit të veturave.

“Kriza e çipave të shkaktuar nga pandemia është përkeqësuar nga ngjarjet që normalisht janë vetëm ‘të vogla’ në rrugën për industrinë e veturave, të tilla si një zjarr në një fabrikë të rëndësishme për prodhimin e çipave, mot i rëndë në Teksas dhe thatësira në Tajvan. Por të gjitha këto gjëra tani janë çështje kryesore për industrinë – e cila, nga ana tjetër, ka shtyrë nevojën për të ndërtuar qëndrueshmëri të zinxhirit të furnizimit për një kohë të gjatë“, ka thënë Wakefield.

AlixPartners po parashikon që do të ketë 3.9 milionë vetura më pak të prodhuara, ndryshime nga parashikimi i parë që thoshte se do të prodhohen 2.9 milionë vetura më pak. /GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: