image Moska goditet nga sulmi i dytë me dron brenda dy ditësh

Botë

Moska goditet nga sulmi i dytë me dron brenda dy ditësh

news image

Mbrojtja ajrore ruse ka rrëzuar “disa” drone që synonin rajonin e Moskës, ka thënë kryebashkiaku Sergei Sobyanin, me një që goditi një kullë që ishte goditur të dielën.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se dy drone u shkatërruan nga sistemet e mbrojtjes ajrore në distriktet Odintsovo dhe Narofominsk pranë Moskës, ndërsa një i tretë u bllokua dhe u rrëzua në kryeqytet, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass herët të martën. Ministria fajësoi për sulmet Kievin.

Sobyanin tha në një postim në Telegram se nuk ishte raportuar asnjë lëndim. “Fasada e katit të 21-të është dëmtuar. U thye xhamat prej 150 metrash katrorë”, tha ai.

Aeroporti Vnukovo i Moskës gjithashtu u mbyll përkohësisht dhe fluturimet u ridrejtuan.

/GazetaSinjali/