image Rusia: 42 dronë ukrainas lëshohen mbi Krime

Botë

Rusia: 42 dronë ukrainas lëshohen mbi Krime

news image

Forcat ruse të mbrojtjes ajrore shkatërruan 42 dronë të lëshuar nga Ukraina mbi Gadishullin e Krimesë dhe një raketë mbi rajonin Kaluga herët të premten, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Ministria tha se nëntë dronë u shkatërruan nga forcat e mbrojtjes ajrore, ndërsa 33 u shtypën nga lufta elektronike dhe u rrëzuan mbi Krime pa arritur objektivat e tyre. Rusia aneksoi gadishullin nga Ukraina në vitin 2014.

Mikhail Razvozhayev, guvernatori i instaluar nga Moska i qytetit port të Sevastopolit në Krime, tha në aplikacionin e mesazheve Telegram se një numër dronësh u shkatërruan mbi kepën e Khersones, në periferi të Sevastopolit.

Më herët, ministria e mbrojtjes tha se kishte rrëzuar një raketë të lëshuar nga Ukraina mbi rajonin Kaluga, i cili kufizohet me rajonin e Moskës.

Nuk pati raportime të menjëhershme për viktima apo dëme nga sulmet, për të cilat Rusia fajësoi Ukrainën. Aeroportet ruse pezulluan fluturimet për disa orë.

Numri i dronëve të lëshuar ishte një nga më të mëdhenjtë në një valë sulmesh të ngjashme.

/GazetaSinjali/