image Ukraina pretendon se ka rrëzuar dhjetë raketa ruse dhe 25 dronë gjatë natës
[wp-story id="814678"]

Botë

Ukraina pretendon se ka rrëzuar dhjetë raketa ruse dhe 25 dronë gjatë natës

news image

Ukraina pretendon se ka rrëzuar dhjetë raketa dhe 25 dronë të lëshuar nga Rusia në sulmet gjatë natës në kryeqytetin Kiev, qytetin e Dnipros dhe rajonet lindore, thanë zyrtarët ukrainas të premten.

Reuters raporton se forcat ajrore ukrainase thanë se kishin rrëzuar 10 raketa të lëshuara nga Deti Kaspik, dhe 23 drone Shahed të prodhuar nga Irani dhe dy dronë zbulimi.

Ai tha se gjithsej 17 raketa dhe 31 dronë ishin lëshuar gjatë sulmeve, të cilat filluan rreth orës 22:00 me kohën lokale të së enjtes dhe vazhduan deri në orën 5 të mëngjesit të së premtes.

Disa dronë dhe disa raketa goditën objektivat në rajonet Kharkiv dhe Dnipropetrovsk, thanë zyrtarët. Nuk kishte asnjë fjalë të menjëhershme për ndonjë vdekje.

“Ishte një natë shumë e vështirë. Ishte me zë të lartë – armiku nisi një sulm masiv në rajon me raketa dhe drone”, tha Serhiy Lysak, guvernatori rajonal i Dnipropetrovsk, në aplikacionin e mesazheve Telegram. “Dnipro ka vuajtur.”

Lysak tha se disa shtëpi, makina dhe kompani private, duke përfshirë një kompani transporti dhe një pikë karburanti, ishin dëmtuar.

/GazetaSinjali/