image Ky ushqim ua largon fryrjen e barkut

Këshilla/ Ky ushqim ua largon fryrjen e barkut

news image

Gazrat dhe fryrja krijojnë dhimbje barku dhe i bëjnë njerëzit të ndjehen të pakëndshëm.

Zgjidhja e këtij problemi në mënyrë natyrale qëndron në uthull molle, e cila përmban dy përbërës kryesorë për tretje të shëndetshme dhe funksionimin e zorrëve – pektin dhe enzimat tretëse.

Pektina është një niseshte që promovon punën e baktereve të mira në zorrë dhe ndihmon në tretjen e duhur të ushqimit gjatë tretjes. Enzimat tretëse janë të rëndësishme për prodhimin e acidit në stomak, i cili gjithashtu promovon tretjen.

Nëse stomaku juaj është i fryrë dhe keni gazra, përzieni dy lugë uthull molle në një gotë me ujë të valë dhe pini çdo ditë.

Ekspertët thonë se uthulla e mushtit të mollës mund të zgjidhë fryrjen e shkaktuar nga helmimi, por thjesht këshillohuni me mjekun pak para se të përdorni këtë ilaç natyral,