image Konflikti i Sudanit: Banorët kanë frikë nga mungesa e ushqimit

Botë

Konflikti i Sudanit: Banorët kanë frikë nga mungesa e ushqimit

news image

Luftimet e vazhdueshme në kryeqytetin e Sudanit tani po prekin rëndë furnizimet me ushqime, si dhe po ndërpresin aksesin në ujë dhe energji elektrike, sipas banorëve të Khartoum që folën për BBC, transmeton Gazeta Sinjali.

“Ne kemi vetëm ushqim të mjaftueshëm për dy ditë,” tha Nisreen Al-Saim.

Saim shtoi se ajo dhe familja e saj tani po reduktojnë sasinë e ushqimit që konsumojnë me shpresën se furnizimet e tyre zgjasin më shumë.

Ndërprerjet e ujit dhe energjisë elektrike kanë prekur shumë shtëpi sudaneze që nga fillimi i përleshjeve midis grupit paraushtarak të Forcave të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) dhe ushtrisë sudaneze më 15 prill.

Të dy palët kishin ndarë pushtetin me kreun e ushtrisë, gjeneralin Abdel Fattah al-Burhan, si udhëheqës de fakto dhe kreun e RSF-së, Mohamed Hamdan Dagalo si zëvendës të tij, por që atëherë ata kanë filluar të luftojnë njëri-tjetrin.

Më shumë se 270 njerëz kishin vdekur, sipas një deklarate nga ambasada amerikane në Khartoum.

Dyqanet janë mbyllur
Në Bahri, Khartoum verior, dëshmitarët okularë i thanë BBC-së se stacioni kryesor i pompimit të ujit ishte goditur.

Hind, një banore vendase, tha se ndërprerjet e shpeshta të ujit e detyruan atë dhe familjen e saj të mbështeteshin vetëm në rezervat e tyre të “abrit” – një pije me bazë misri që zakonisht konsumohet gjatë Ramazanit – për të shuar etjen.

Hind shtoi se të gjitha dyqanet në lagjen e saj ishin mbyllur, përveç disa furrave buke, madje atyre u kishte mbetur pak miell.

Disa ditë para fillimit të luftimeve, ushtria kishte paralajmëruar civilët që të grumbullonin ushqime pas dislokimit të personelit të RSF-së në pika të ndryshme të kryeqytetit.

Por Heba, një tjetër banor i Khartoum, i tha BBC-së se “vetëm disa familje” e morën seriozisht këshillën, pasi askush nuk e imagjinonte se situata do të përshkallëzohej në masën aktuale.

“Ne nuk donim të dilnim në vapë pasi kishim grumbulluar ushqime për Ramazan”, shtoi Heba.

Ndihma e OKB-së është pezulluar
Megjithatë, lagja e Hebës merr energji vetëm për dy orë në ditë, që do të thotë se ushqimi që disa familje kanë ruajtur mund të prishen.

Nuk është e qartë se për sa kohë do të duhet të qëndrojnë furnizimet, duke qenë se nuk ka një fund të qartë të përleshjeve.

Janë shpallur dy armëpushime, por të dyja u shembën ndërsa luftimet vazhduan midis fraksioneve ndërluftuese.

Dëshmitarët okularë raportuan se në lagjet Khartoum ku luftimet janë qetësuar mjaftueshëm sa dyqanet ushqimore të rihapen, ka radhë dhe produkte si uji në shishe janë të pakta.

Në të tjerat, banorët ende kanë shumë frikë të lënë derën e tyre të përparme.

Banorët raportuan gjithashtu se disa pronarë dyqanesh në lagjen Riad, në veri të kryeqytetit, kanë rritur çmimet e tyre, ndonjëherë duke ngarkuar deri në dyfishin e shumës së zakonshme për vezë, mish dhe pije.

“Disa prej tyre dyfishuan çmimet e tyre, gjë që është e tmerrshme, ndërsa të tjerët po japin ushqim falas për të ndihmuar njerëzit në nevojë,” tha Shakir, një banor i Khartoum.

“Njerëzit po zemërohen shumë për këtë”.

Shakir tha se kishte dëgjuar raporte të ngjashme të rritjes së çmimeve në lagje të tjera të Khartoum si Azhari, Kafouri dhe Bahri.

“Ne të gjithë shpresojmë që ky konflikt të përfundojë së shpejti, por stoqet janë duke u pakësuar dhe familjet duhet të ulin konsumin e tyre ditor nëse duan t’i mbijetojnë kësaj,” shtoi ai.

Duke ndërlikuar më tej çështjet, Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së (WFP) njoftoi pezullimin e ofrimit të ndihmës për Sudanin më 16 prill pas vdekjes së tre prej stafit të tij në rajonin e Darfurit.

Në fillim të këtij viti, OKB-ja tha se dy të tretat e sudanezëve (rreth 15.8 milionë njerëz) kishin nevojë për ndihmë humanitare në vitin 2023, një situatë e përkeqësuar pasi ndihma ndërkombëtare nga vendet donatore pushoi pas grushtit të shtetit ushtarak të vitit 2021 që rrëzoi kryeministrin civil Abdalla Hamdok.

Abla Karrar, një zëdhënëse e koalicionit politik të njohur si Forcat për Liri dhe Ndryshim, shprehu keqardhjen e saj për vendimin e OKB-së për të pezulluar ndihmën në dritën e asaj që ajo e quajti një “situatë kritike”.

“Sudani tashmë po përjeton vështirësi të mëdha ekonomike, dhe për këtë arsye stoku i ushqimit në shtëpi, sado i madh të jetë, nuk do të jetë i mjaftueshëm”, tha ajo në një deklaratë.

Karrar theksoi gjithashtu nevojën për një armëpushim përpara se vendi të kalojë në një “krizë të thellë humanitare”.

/GazetaSinjali/