image OKB: Të paktën 870,000 njerëz kanë nevojë urgjente për ushqim në Turqi dhe Siri pas tërmetit

Botë

OKB: Të paktën 870,000 njerëz kanë nevojë urgjente për ushqim në Turqi dhe Siri pas tërmetit

news image

Të paktën 870,000 njerëz kishin nevojë urgjente për ushqim në Turqi dhe Siri pas tërmetit, i cili ka lënë deri në 5.3 milionë njerëz të pastrehë vetëm në Siri, paralajmëroi OKB.

Pasgoditjet pas lëkundjeve të së hënës me magnitudë 7.8 kanë shtuar numrin e viktimave dhe kanë përmbysur më tej jetën e të mbijetuarve, raporton Agence France-Presse.

Fidan Turan, një pensionist në qytetin jugor të Turqisë, Antakya, tha:

“Kur shoh ndërtesat e shkatërruara, trupat, nuk është se nuk mund të shoh se ku do të jem pas dy ose tre vjetësh – nuk mund ta imagjinoj se ku do të jem nesër.”

/GazetaSinjali/