image Kompania që e prodhon birrën "Corona" tregon humbjet milionëshe pas përhapjes së koronavirusit - Sinjali

Frika/ Kompania që e prodhon birrën “Corona” tregon humbjet milionëshe pas përhapjes së koronavirusit

news image

Anheuser-Busch InBev, virraria që qëndron prapa birrës “Corona”, ka thënë se përhapja e koronavirusit ka çuar në rënie të konsiderueshme të shitjes së kësaj birre në disa zona, duke raportuar humbje prej 170 milionë dollarësh fitime.

Sipas Bloomberg, virusi i ri i ka fshirë rreth 170 milionë dollarë nga fitimet e  Anheuser-Busch InBev në Kinë për janar dhe shkurt, dhe 285 milion dollarë (221 milion £) nga të ardhurat, transmeton Gazeta Sinjali.

Kjo shënon rënien më të madhe të fitimit tremujor për kompaninë – e cila gjithashtu prodhon birra duke përfshirë Budweiser, Stella Artois, Leffe dhe Modelo – për të paktën një dekadë, me Anheuser-Busch InBev që parashikon se fitimet e saj në tremujorin e parë do të bien me rreth 10 përqind.

Grupi me qendër në Belgjikë tha: “Ndikimi i shpërthimit të virusit Covid-19 në biznesin tonë vazhdon të evoluojë.

“Shpërthimi ka çuar në një rënie të konsiderueshme të kërkesës në Kinë. Për më tepër, kërkesa gjatë Vitit të Ri Kinez ishte më e ulët se në vitet e kaluara, pasi përkoi me fillimin e kësaj shpërthimi.”

Përhapja e koronavirusit ka çuar në ndaljen e jetës së natës në shumë zona, me shumë bare dhe restorante të detyruara të mbyllen.

Drejtori i kompanisë, Carlos Brito u tha gazetarëve në një telefonatë: “Biznesi ynë ka të bëjë me të gjitha vendet ku ka restorante, jetë të natës, dalje me miqtë, ne po përgatitemi për rritje kur gjërat të kthehen në normalitet”.

Ai shtoi: “Performanca jonë në vitin 2019 ishte nën pritjet tona, dhe ne nuk jemi të kënaqur me këto rezultate.”

Anheuser-Busch InBev iu desh të shkurtojë shpërblimet për menaxhimin e tij të lartë pas një viti të keq, me Brito që i tha Bloomberg se ai mori bonusin e tij në gjysmën e parë të vitit, por jo edhe në të dytën.

Muajin e kaluar Google raportoi se kërkimet për Corona ishin rritur me një 1,100 përqind, me njerëzit që madje kërkonin terma si ‘virusi i birrës’ dhe ‘virusi korona’.

Megjithatë, nuk ka asnjë lidhje midis birrës Corona dhe koronavirusit. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin