image Kane dhe Son vendosin rekord të ri në Premier League

Kane dhe Son vendosin rekord të ri në Premier League

Kane dhe Son vendosën rekord të ri në Premier League pasi u bashkuan kundër Leeds.

Harry Kane dhe Son Heung-Min kanë vendosur një rekord të ri në Premier League pasi u bashkuan për golin e fundit të Tottenhamit në mposhtjen e tyre 4-0 ndaj Leeds United.

Pasi shënoi golin e tretë të Spurs-it në pjesën e parë, Kane bëri një pasim të shkëlqyer mbi krye të mbrojtjes së Leeds-it në minutën e 85-të, me Son që kaloi përpara para se të përfundonte gjakftohtë.

Ishte hera e 37-të që dyshja e Spurs bashkohen drejtpërdrejt për një gol në Premier League që nga kalimi i Son nga Bayer Leverkusen në gusht 2015.

Kjo ka tejkaluar rekordin e gjatë të futbollit anglez të vendosur nga Frank Lampard dhe Didier Drogba gjatë kohës së tyre së bashku në Chelsea.

Ishte gjithashtu hera e 20-të që ata kombinohen direkt jashtë shtëpisë në Premier League; Sfiduesit e tyre më të afërt janë Thierry Henry dhe Freddie Ljungberg me 16 kombinime.

Momenti historik erdhi pothuajse pesë vjet e gjysmë pas lidhjes së tyre të parë të suksesshme kundër Stoke City në shtator 2016.

Në fakt, janë vetëm pesë kombinime lojtarësh që kanë prodhuar mbi 25 gola që nga themelimi i Premier League në 1992.